CERN, Evropská rada pro jaderný výzkum, přeruší spolupráci s ruskými vědci koncem tohoto roku. Toto rozhodnutí se Moskvě vůbec nezamlouvá. Mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová ho označila za „politicky motivované a absolutně nepřijatelné“.
CERN v prosinci uvedl, že kvůli válce na Ukrajině přeruší spolupráci s Ruskem od listopadu 2024 a s Běloruskem od června. Úplné znění usnesení Rady je k dispozici ZDE.
„Takové akce považujeme za zpolitizované a absolutně nepřijatelné. Západ zvyšuje tlak na naši zemi v oblasti základní vědy,“ prohlásila Maria Zacharovová.
Doplnila, že rozhodnutí CERNu je diskriminační vůči ruským vědcům.
CERN byl založen v roce 1953, spolupráce byla podle serveru World Nuclear News se Sovětským svazem byla formalizována v roce 1967. V roce 1993 byla podepsána dohoda o spolupráci s Ruskou federací, která vedla k dohodě o mezinárodní spolupráci z roku 2019, která je v platnosti do 30. listopadu 2024 a představuje rámec pro spolupráci mezi stranami.
V návaznosti na rezoluci Valného shromáždění Organizace spojených národů z března 2022 nazvanou Agrese proti Ukrajině pozastavilo až do odvolání status pozorovatele Ruské federace a fakticky pozastavilo veškeré výměny finančních prostředků, materiálů a personálu v obou směrech s Ruskou federací a Běloruskou republikou a pozastavilo účast vědců CERN ve všech vědeckých výborech institucí nacházejících se v Ruské federaci a Běloruské republice. Bělorusko a naopak.
„Rozhodnutí o ukončení dohody o spolupráci bylo přijato v prosinci 2023, kdy Rada CERN přijala usnesení o ukončení Dohody o mezinárodní spolupráci mezi CERN a Ruskou federací spolu se všemi souvisejícími protokoly a dodatky s účinností od 30. listopadu 2024; Chcete-li ukončit … všechny ostatní dohody a memoranda o porozumění umožňující účast Ruské federace a jejích národních ústavů na vědeckém programu CERN s účinností od 30. listopadu 2024; POTVRZUJE, že tato opatření se týkají vztahů mezi CERN a ruskými a běloruskými institucemi a nemají vliv na vztahy s vědci ruské národnosti přidruženými k jiným institucím. Dohoda o spolupráci s Běloruskem skončí 27. června, dříve než skončí dohoda s Ruskem,“ napsal World Nuclear News.
Ruští vědci v CERNu v současné době pokračují v práci – začátkem tohoto týdne Pavel Logačev, ředitel Ústavu jaderné fyziky při sibiřské pobočce Ruské akademie věd, řekl tiskové agentuře TASS, že šest jejich výzkumníků bude pokračovat ve své práci v CERNu až do konce dohody.
Mluvčí Ústavu jaderné fyziky Sibiřské pobočky Ruské akademie věd agentuře TASS sdělil, že „rozhodnutí negativně ovlivní vědecký výzkum prováděný jak v CERNu, tak v ruských institucích“.
„V současné době probíhá proces předání věcí našim kolegům z různých členských států CERNu, který by měl být dokončen do listopadu 2024,“ dodal.
CERN, který sídlí v Ženevě, říká, že jeho posláním je pomoci „odhalit, z čeho se skládá vesmír a jak funguje. Děláme to tak, že výzkumným pracovníkům poskytujeme jedinečnou řadu zařízení pro urychlovače částic, abychom posunuli hranice lidského poznání.“ Mezi jeho úspěchy patří Velký hadronový urychlovač, který byl spuštěn v roce 2009, Higgsův boson byl objeven v roce 2012 a byl také rodištěm World Wide Web. CERN má 23 členských států, 10 přidružených členských států a zahrnuje 17 000 lidí z celého světa, přičemž je zde zastoupeno více než 110 národností.