INZERCE

Jeden z nejvíce postižených ztrátou majetku je prezident Lukoilu Vagit Alekperov. Foto: Pixabay

Ruští oligarchové finančně krvácejí. Za poslední rok přišli o 93 miliard dolarů

Nové údaje ukazují, že ruští oligarchové přicházejí každým dnem o miliardy dolarů. Za poslední rok přišlo 19 ultrabohatých Rusů o 93,18 miliardy dolarů. Vyplývá to z prezentace údajů na serveru tradingplatforms.com.

Analytici ztráty přičítají několika faktorům. Zaprvé se ekonomika potýká s následky globální hospodářské krize vyvolané koronavirem.

Kromě toho se měně Ruska, rublu, vůči hlavním světovým měnám nedaří.

Země se navíc potýká s hospodářskými sankcemi, které se podepsaly na poklesu jmění těchto elit.

Pro ruské oligarchy tak nastaly krušné časy.

„Je to ta nejhorší možná doba, kdy můžete být ruským miliardářem,“ říká Edith Readsová ze společnosti TradingPlatforms.com.

„Problémy ekonomiky po krizi Covid-19 a slabý rubl ruským podnikům neprospívají. Sankce proti nim a Moskvě jejich potíže jen prohloubily,“ podotkla Edith Readsová.

Mnoho západních zemí zavedlo proti Rusku řadu sankcí, nejprve za anexi Krymu.

V posledních několika týdnech tyto sankce ještě zvýšily po jeho invazi na Ukrajinu. Kromě toho, že se zaměřují na vysoce postavené státní úředníky v Kremlu, se vztahují také na některé z nejbohatších mužů v zemi.

Těchto 19 oligarchů má silné vazby na ruského siláka Vladimira Putina. Západ na ně uvalil sankce, aby vyvinul tlak na Putina a přiměl ho ke stažení vojsk z Ukrajiny.

Putin však zůstává tváří v tvář rostoucímu celosvětovému rozhořčení neústupný. V důsledku toho lidé z byznysu nadále čelí dopadům těchto sankcí a přicházejí o značnou část svého jmění.

Kdo jsou největší poražení?

Podle posledních údajů přišlo 10 z 19 ruských oligarchů o 77,87 miliardy dolarů. To představuje téměř 84 procent všech pozbytých prostředků této skupiny.

Nejhůře ze všech byl vývojem ve světě postižen Vagit Alekperov. Ten je prezidentem druhé největší ruské ropné společnosti Lukoil. Miliardář přišel o neuvěřitelných 17,6 miliard dolarů a zůstal mu čistý majetek ve výši 5,20 miliardy dolarů.

Na druhém a třetím místě se umístili Gennadij Timčenko a Leonid Michelson. Timčenko, zakladatel a majitel skupiny kapitálové skupiny Volga, přišel o 11,4 miliardy dolarů. Mezitím Michelson, hlavní akcionář plynárenské společnosti Novatek, přišel 11,0 miliard dolarů.

Mezi další oligarchy, kteří přišli o významné částky, patří nejbohatší muž Ruska Vladimir Potanin. Tento magnát zchudl o 6,43 miliardy dolarů a skončil s čistým jměním 24,5 miliardy dolarů. Třetí a čtvrtý nejbohatší muž v zemi, Alexej Mordašov a Vladimir Lisin, přišli o 7,42, resp. 7,56 miliardy dolarů.

Ruští oligarchové přišli za poslední rok o řadu majetků. Foto: Tradingplatfoms

Co bude dál?

Situace v Rusku se může podle odhadů jen zhoršovat. Pokud nedojde k rychlému vyřešení ukrajinského konfliktu a sílícím sankcím, bude země čelit nejtvrdším ekonomickým potížím v novodobé historii.

Podle zasvěcených osob z Kremlu se Putin sešel s částí oligarchů, aby jim vysvětlil význam ruského vpádu na Ukrajinu. Zdroje naznačují, že se pozastavili nad dopadem těchto sankcí a nad tím, proč jsou pro Moskvu rozhodujícími zásahy do ukrajinských cílů.

Pouze čas tedy ukáže, zda sankce změní Putinův postoj k invazi na Ukrajinu. Zatím však zůstává neústupný a uvaluje vlastní sankce na západní představitele, včetně amerického prezidenta Joea Bidena.

Analytici se mezitím obávají o ruskou ekonomiku, která se stále více izoluje od globálního finančního prostoru.

V důsledku izolace od západních finančních trhů čelí země vážnému nedostatku hotovosti. Několik nadnárodních společností stáhlo ze země své aktivity.

USA a další země zakázaly dovoz ruské ropy a plynu. EU, která je největším trhem pro ruskou ropu a plyn, uvedla, že drasticky omezí dovoz z Moskvy.

To, že přestane odebírat nové množství plynu od obchodních společností Gazpromu v Evropě oznámila například německá společnost E.ON. Společnost nicméně připustila, že náhlé zastavení dovozu energie z Ruska by E.ON zasáhlo.

(hrb)