Cenový strop na ruskou ropu zafungoval – možná až nečekaně dobře. Vývozní cena ruské ropy prudce klesla a spekuluje se dokonce o tom, že do Indie už ruské těžební společnosti prodávají se ztrátou. Právě Indie se stala náhradním odběratelem poté, co evropské země začaly po invazi na Ukrajinu dovoz ruské ropy omezovat.

Část odběratelů se ruské ropy štítí, další nakupují, ale s výraznou slevou oproti surovině z jiných producentských zemí. Zatímco za barel ropy typu Brent se na trhu platí okolo 80 dolarů, cena ruské ropy typu Ural již spadla k hodnotě okolo 55 dolarů za barel. Diskont za odběr „krvavé“ ruské ropy je tedy zhruba 30procentní.

Ztrátový export ropy zmiňuje ve svém článku třeba web deníku The Moscow Times. Export z ruských ložisek do přístavů v Indii je totiž z logického hlediska velmi komplikovaný. Prodraží se přeprava ropy z regionu Západní Sibiře do přístavů v Baltském nebo Černém moři, stejně jako dlouhé lodní trasy. Zatímco z přístavu Usť-Luga u Petrohradu dovezl tanker svůj náklad do Rotterdamu za 6 až 7 dní, cesta ze stejného přístavu do Indie se protáhne na 35 až 40 dní.

Když odečteme ještě vysoké ruské daně z těžby a exportu surovin, tak těžební společnost reálně dostane odhadem 15 až 20 dolarů za barel. To zhruba odpovídá provozním nákladům těžařů.

Cena padá, objem vývozu také

Cena je pouze jeden problém, tím druhým je objem exportu ruské ropy. Ten se v minulých letech pohyboval okolo 5 milionů barelů denně. Teď už je to méně, i když odhady se různí a situaci komplikuje vývoz „pod falešnou vlajkou.“ Každopádně Rusové ztratili většinu evropského trhu. Dnes už zakázaný vývoz po moři do zemí EU (zákaz platí od 5. prosince) dosahoval zhruba 1,5 milionu barelů denně.

Pokud Němci a Poláci splní slib a zastaví dovoz potrubní cestou, výpadek se prohloubí o 500 tisíc barelů za den. Z ruských dodávek na trhy v Evropské unie tak zůstane pouhé torzo – konkrétně export do zemí, které zatím nemají ruskou ropu čím nahradit. Jedná se hlavně o dodávky do rafinerií v Česku, Slovensku, Maďarsku a Bulharsku; jmenované země si vyjednaly výjimku z unijního embarga na ruskou ropu.

Mohlo by vás zajímat

Rusům se podařilo přesměrovat velkou část exportu jinam. Indie, která ještě v lednu ruskou ropu vůbec nedovážela, dnes kupuje 1,05 milionu barelů denně, jak uvedl web Nikkei Asia s odvoláním na data analytické firmy Kpler. Levnou ruskou ropu začala dovážet také Srí Lanka a vážně o stejném kroku uvažuje Pákistán.

Poměrně velké objemy ruské ropy dál směřují do Turecka či Jižní Koreje. A samozřejmě také do Číny – pokud sečteme import potrubní a námořní cestou, tak se v součtu jedná o 1,9 milionu barelů denně. Oproti loňskému roku je to zhruba 25procentní nárůst.

David Tramba