Pátek, 1. července, 2022

Rusové přijdou o kšeft. Palivo pro Temelín zajistí výrobci z USA a Francie

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Česko rázně vykročilo směrem k energetické nezávislosti na Rusku. Ve výběrovém řízení na dodavatele jaderných palivových souborů pro jadernou elektrárnu Temelín zvítězily americká společnost Westinghouse a francouzská společnost Framatome. Tito dva dodavatelé od roku 2024 nahradí ruský Tvel.

Podle vyjádření společnosti ČEZ dodávky od západních výrobců palivových souborů potrvají zhruba 15 let. Hodnota kontraktu se pohybuje v řádu miliard korun. Z důvodu diverzifikace byli nakonec vybráni dva dodavatelé tak, aby skupina ČEZ v budoucnu spolehlivě zajistila plynulou dodávku palivových článků pro reaktory jaderné elektrárny Temelín a minimalizovala rizika případného výpadku dodávek.

Potvrdila se tak informace, kterou Ekonomický deník přinesl ve středu 6. dubna. Tedy že rozhodnutí o vítězi soutěže je otázkou nejbližších týdnů a že ruský výrobce Tvel tentokrát nevyhraje. Vzhledem k ruské agresi, válečných zločinech spáchaných na Ukrajině a sílícím volání po ukončení nákupu paliv a energií od Putinova režimu by byla nová smlouva s Rusy těžko obhajitelná před politiky i širší veřejností.

Proces výběru dodavatele paliva pro Temelín byl zahájen v roce 2016, kdy ČEZ oslovil všechny tři potencionální dodavatele paliva do reaktorů typu VVER 1000. Samotné výběrové řízení bylo formálně zahájeno v prosinci 2019 oslovením uchazečů. Zájem projevili všichni tři oslovení – Tvel, Westinghouse Electric Sweden a Framatome.

Obě vítězné společnosti jsou světovými lídry v jaderné energetice. Společnost Westinghouse s výrobním závodem ve Švédsku již palivové soubory do Temelína dodávala v letech 2000 až 2010. Společnost Framatome je jediným výrobcem se sídlem v Evropské unii, dodává palivové soubory do většiny západoevropských jaderných elektráren.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter