Dostavba plynovodu Nord Stream 2, který povede plyn z Ruska do Německa, podle Evropské unie neohrozí roli Ukrajiny jako strategického partnera EU v dovozu ruského plynu. Rusko v posledních dnech tlačí na urychlení dohody s Německem o dovozu plynu přes Nord Stream 2.
Podle serveru New Europe uvedla k celé situaci tisková mluvčí Evropské komise, že „Ukrajina byla spolehlivou transitní zemí a EU považuje ukrajinský plynovod za strategický zdroj plynu, který je důležitý pro naší energetickou bezpečnost.“ Jedná se o vyjádření, kterému v lednu letošního roku předcházelo setkání mezi viceprezidentem Evropské komise Maro Šefčovičem, který má v EU na starosti otázky týkající se energetiky, a jeho protějšky z Ukrajiny a Ruska. Na konci setkání měl viceprezident předložit partnerům nový návrh, který by upravoval podmínky budoucí spolupráce.
Koncem letošního roku totiž končí 10 let trvající závazek, který podepsal ruský gigant Gazprom a ukrajiný Naftogaz v roce 2009. Evropská komise v celém sporu figuruje jako mediátor a snaží se dosáhnout dohody, která by vztah upravovala od roku 2020. Cílem celého snažení je předejít krizi z let 2006 a 2009, kdy neshody mezi těmito dvěma partery vyústily ve znatelné výpadky v dovozu plynu ve střední a východní Evropě. Nicméně dnes by neměla podobná situace dosáhnout stejných rozměrů, protože došlo k větší diverzifikaci energetických zdrojů a lepšímu propojení mezi členskými státy.
Komise vyzývá k setkání a Putin tlačí na Merkelovou
Evropská komise chtěla navázat na lednové setkání a 16. září pozval Maro Šefčovič na další setkání ministry z Ruska i Ukrajiny, aby probrali výše zmíněná návrh, ale do teď se mu nedostalo odpovědi. Na druhou stranu Vladimír Putin by rád rychle uzavřel dohodu s Německem, kam již brzy povede kontroverzní plynovod Nord Stream 2. Tiskový mluvčí německé vlády potvrdil, že na konci srpna volal Vladimír Putin Angele Merkelové s tím, že je potřeba urychlit vyjednávání o smlouvách o dovozu plynu z Ruska do Německa. Merkelová s Putinovou výzvou k aktivitě souhlasila.
Angela Merkelová rovněž uvedla, že považuje roli Ukrajiny jako transitní země pro plyn do EU za klíčovou, a to i po otevření plynovodu Nord Stream 2.
Ukrajina mezi mocnostmi
Pro Ukrajinu je role transitní země pro plyn naprosto klíčová. Za prvé je tato role vnímána jako jistá garance nezávislosti a bezpečnosti. Zároveň tvoří dovoz plynu pro Ukrajinu velký finanční příjem, který dosahuje až 3 miliard Euro.
Ukrajinský prezident Volodimyr Zelynskyj si je této role vědomí. Svou snahu tak zaměřil na diverzifikaci zdrojů plynu a v poslední době uzavřel dohodu s Polskem, které Ukrajině poskytne plyn před klíčovým topícím obdobím, kterým bude letošní zima. Cílem pro Ukrajinu je, aby nashromáždila před zimou dostatek plynu pro své obyvatele a pro exportování do Evropy.
Mohlo by vás zajímat
Filip Hanka