Ruský plyn dál proudí do Česka a do konce letošního roku se to zřejmě nezmění. Tento nevítaný stav má souvislost s přebytkem ruského plynu dodávaného na slovenský a maďarský trh, ale také s kontroverzním poplatkem za využití německé sítě. Ten je poměrně vysoký a od července se ještě zvýší. Ekonomicky tak vychází lépe dovážet přebytky z východního směru.
Podle údajů, které v rámci tržní transparentnosti na svém webu uvádí provozovatel páteřní sítě plynovodů NET4GAS, od počátku ledna ze Slovenska do Česka stabilně proudí okolo 85 GWh (8 milionů m3) plynu denně. Naopak dovoz plynu z Německa je poměrně rozkolísaný a v jednotlivých dnech se pohybuje od 15 do 180 GWh. Když data sečteme, zjistíme, že poměr je zhruba 60 ku 40 procentům ve prospěch dodávek z Německa.
Výhodou dodávek z Německa je, že neobsahují původem ruský plyn. Jedná se převážně o plyn z Norska, doplněný o dodávky ze Spojených států amerických a dalších zemí, které do západní Evropy dodávají zkapalněný zemní plyn (LNG). Nevýhodou je naopak poplatek, kterým si německá vláda kompenzuje mimořádné výdaje z období vrcholu energetické krize.
Poplatek v současné době prodražuje dodávky plynu do Česka o 1,86 eur/MWh, tedy o 5 až 6 procent oproti ceně na západoevropských burzách. Německo v tomto týdnu oznámilo navýšení poplatku pro druhé letošní pololetí, a to na 2,50 eura za MWh. Tím se dovoz norského či amerického plynu do Česka ještě víc prodraží.
Mohlo by vás zajímat
Proti zvýšení poplatku protestuje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. „Jako Evropa jsme odvedli obrovské množství práce, abychom se zbavili závislosti na ruském plynu, kterou proti nám tento agresor zneužíval jako zbraň. Teď se musíme vyvarovat kroků, které by mohly vést k opakování této chyby. Jsem přesvědčen, že německý poplatek za uskladňování plynu takovým krokem je, protože otevírá dveře ruskému plynu do střední Evropy,“ uvedl Síkela na sociální síti X (býv. Twitter).
Česká a rakouská vláda si již dříve na německý poplatek stěžovaly u Evropské komise. Její úředníci prověřují, zda je takové zpoplatnění plynu v souladu s pravidly jednotného trhu EU.
Země na konci trubky
Na druhé straně je blok tří zemí, které dál dovážejí ruský plyn bez omezení – Slovensko, Maďarsko a Rakousko. Vzhledem k omezené poptávce – a také v důsledku rozhodnutí Itálie, která omezila dovoz ruského plynu na minimum – vzniká na těchto trzích přebytek, který se jmenované země snaží reexportovat. Často právě do České republiky, která je dnes zemí „na konci trubky“ a má o něco vyšší velkoobchodní ceny plynu než sousední země.
Dokonce to vypadá, že dovoz ruského plynu opět převáží nad importem z německého směru. „V měsíční aukci kapacit ze Slovenska do Česka bylo na červen koupeno 141 GWh denně, takže ten tok bude masivní,“ upozornil jeden z expertů na mezinárodní obchodování s plynem, který si přál zůstat v anonymitě.
Co se týká zmíněného množství zhruba 85 GWh denně, jedná se o část plyn, který na Slovensko proudí z Ukrajiny (440 GWh denně, tj. 40 milionů m3) a Maďarska (75 GWh denně). V případě dodávek z Ukrajiny na Slovensko se jedná téměř výhradně o ruský plyn. Malou část tvoří neruský plyn, který obchodníci uložili v ukrajinských zásobnících před zimní sezónou 2023/24. Po sérii ruských útoků na ukrajinské plynové zásobníky převážil názor, že bude lepší zásoby stáhnout, dokud (a pokud) je to možné.
Do Maďarska dnes proudí hlavně ruský plyn, a to přes území Srbska a Rumunska. Podle zdroje z oboru plynárenství se může jednat o „balkánskou“ směs, ve které je vedle ruského plynu také ázerbájdžánský plyn, LNG dovezené do řeckých a tureckých terminálů a plyn z vlastní produkce Rumunska.
Změna od příštího roku?
Další přesměrování toků plynu může nastat po očekávaném zastavení toku ruského plynu přes území Ukrajiny; příslušná smlouva končí k 31. prosinci a ukrajinská vláda ani Evropská komise ji nechce prodlužovat. Jak uvedl web Montel News, rakouská společnost OMV dováží na základě dlouhodobé smlouvy 6 miliard m3 ruského plynu ročně. Skromné potrubní cesty přes Balkán sice stačí na zajištění dodávky ruského plynu do Maďarska, avšak zásobování Rakouska a Slovenska už zřejmě nezvládnou.
Pokud se nepodaří najít nějaké kreativní řešení, budou Rakušané a Slováci odkázáni na dovoz neruského plynu přes území Německa a České republiky. Vydělat by na tom měl i český NET4GAS, který je od loňského prosince v majetku státem vlastněné společnosti ČEPS. Loni i letos se tranzit plynu přes české území téměř zastavil a NET4GAS kvůli tomu v minulém roce skončil ve ztrátě přes 1,7 miliardy korun.
David Tramba