Ukrajinské síly zasáhly ruský strategický bombardér Tu-95MS na vojenské letecké základně Engels u Saratova. Oznámil to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj dostala zásah také rafinerie v Jaroslavli, vzdálená zhruba tisíc kilometrů od frontové linie.
Bombardér měli zasáhnout bojovníci z jednotky Alfa ukrajinské tajné služby SBU. Letoun Tu-95MS Rusko používá k útokům proti Ukrajině.
Ukrajinské jednotky útočily na rafinerii a vojenskou leteckou základnu ve městě Engels v Saratovské oblasti i na počátku srpna. Po úderu následoval požár, uvedl tehdy ukrajinský generální štáb.
Rekordně nízká rafinace ropy
Rusko se kvůli řadě zásahů rafinerií v uplynulých měsících dostalo do palivové krize. Srpnová čísla týkající se tamní rafinace ropy jsou podle ukrajinského Centra pro strategickou komunikaci a informační bezpečnost SPRAVDI na nejnižší úrovni od roku 2001.
„Vzhledem k nedávným ukrajinským útokům na nejdůležitější zařízení produkující benzin očekáváme, že v nejbližší době klesnou ještě mnohem níže,“ uvedlo ukrajinské centrum SPRAVDI.
Opakované údery na letiště Engels
Minulý měsíc, 17. července, Zelenskyj uvedl, že ukrajinská armáda zničila ruský bombardér Tupolev Tu-95 na letišti Engels, vzdáleném asi 800 kilometrů od ukrajinsko-ruské hranice. Rusko se k tomu nevyjádřilo.
Před více než rokem, 1. června 2025, ukrajinské drony zasáhly strategické bombardéry na vojenských letištích v hloubi ruského území. Ukrajinská tajná služba SBU tvrdila, že při operaci Pavučina zasáhla 41 ruských letadel včetně strategických bombardérů Tu-95, Tu-22M3 a Tu-160 a letounů včasného varování A-50.
Nejvzdálenější zasažená základna Belaja na Sibiři se nachází asi 4300 kilometrů od Ukrajiny.
Ruské ztráty strategických bombardérů
Specializovaný web Oryx, který zaznamenává potvrzené ztráty vojenské techniky, uvádí, že Rusko ve válce přišlo o 21 strategických bombardérů: 11 Tu-22M3 a deset Tu-95MS.
