Navzdory vysokým ztrátám ruská armáda na východě Ukrajiny pokračuje v dobývání dalších území. Podle agentury DPA, která se odvolává na vojenský blog DeepState, považovaný za blízký ukrajinské armádě, se ukrajinští obránci museli vzdát dalších tří obcí u města Pokrovsk, důležitého logistického uzlu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, o který se bojuje už měsíce. Ruské ministerstvo obrany dnes také uvedlo, že jeho armáda za posledních 24 hodin sestřelila osm amerických raket ATACMS vypálených Ukrajinou na ruské území.

Podle blogu DeepState obsadili Rusové obce Dačenske, Novyj Trud a Vovkove, které leží několik kilometrů jižně od Pokrovska. Oficiální situační zpráva ukrajinského generálního štábu z pátečního večera tvrdila, že o Novyj Trud se stále vedou boje.

Rusko ovšem podle zdroje z ukrajinské armády ztratilo jen v pátek na pokrovském úseku fronty přes 300 vojáků, kteří padli či byli zraněni. Tyto informace nelze nezávisle ověřit, ale o velkých ruských ztrátách se hovoří již několik měsíců.

Zelenskyj: Usilujeme o stabilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dříve potvrdil pokračující postup Rusů na východní Ukrajině, což přičetl především nedostatku záloh ukrajinské armády. „Děláme vše, co je v našich silách, abychom v lednu zajistili stabilizaci,“ řekl.

Rusko v prvních třech dnech nového roku zaútočilo na Ukrajinu více než 20 raketami a zhruba 300 bojovými drony, napsal Zelenskyj v pátek večer na sociální síti X.

Mohlo by vás zajímat

V noci na dnešek ukrajinské letectvo sestřelilo 34 z osmi desítek dronů, které ruská armáda na území Ukrajiny vypálila, uvedla agentura Reuters.

Ruské ministerstvo obrany dnes podle ruskojazyčné verze BBC oznámilo, že armáda v noci zničila 16 ukrajinských dronů vyslaných na Leningradskou, Brjanskou, Smolenskou, Belgorodskou a Pskovskou oblast. O případných škodách způsobených ukrajinským útokem nejsou informace k dispozici.

Nad Leningradskou oblastí zničila ruská armáda podle oblastního gubernátora Alexandra Drozděnka čtyři drony poblíž Lužské zátoky ve Finském zálivu, jejichž cílem byl možná přístav Usť-Luga. Ten leží asi 110 kilometrů od mezinárodní letiště Pulkovo v ruském Petrohradě, které dnes ráno asi na dvě a půl hodiny z bezpečnostních důvodů přerušilo provoz.

Rakety americké výroby

Moskva dnes také uvedla, že její armáda za posledních 24 hodin sestřelila osm amerických raket ATACMS vypálených Ukrajinou na ruské území. Agentura AFP v této souvislosti upozornila, že Moskva útok těmito raketami ve válce s Ukrajinou označuje za červenou linii, která by neměla být překročena. „Prostředky protivzdušné obrany sestřelily osm operačně taktických raket ATACMS americké výroby a 72 bezpilotních letounů,“ oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany.

Ukrajinská armáda použila americké rakety ATACMS například také v první polovině prosince, kdy jimi ostřelovala vojenské letiště Taganrog na jihozápadě Ruska. O několik dní později ruská armáda v odvetě podnikla jeden z největších útoků na ukrajinskou energetiku, při kterém nasadila asi devadesát raket a střel a skoro 200 dronů.

Ukrajina může od listopadu díky souhlasu Washingtonu a Londýna používat americké rakety ATACMS a britské střely Storm Shadow k úderům na cíle na ruském území. V reakci na takové útoky ruská armáda v listopadu odpálila proti Ukrajině i jednu z nejnovějších raket středního doletu nazvanou Orešnik (Líska), která může nést jadernou nálož a má dosah tisíce kilometrů.

Kyjev žádal Spojené státy o povolení použít americké rakety ATACMS už dlouho, Západ se ale obával reakce Moskvy. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina tento souhlas dává konfliktu „globální charakter“.

Použití amerických raket kritizoval Trump

Americké rakety umožňují Ukrajině útočit hlouběji na ruském území, což v listopadu kritizoval nově zvolený americký prezident Donald Trump. „Je to šílené. Velmi silně nesouhlasím s tím, aby se rakety posílaly stovky kilometrů do Ruska. Proč to děláme? Jen eskalujeme tuto válku a zhoršujeme ji,“ řekl Trump v rozhovoru, jenž souvisel s jeho jmenováním osobností roku časopisu Time.

Trump už ve volební kampani tvrdil, že rusko-ukrajinskou válku rychle ukončí. Ukrajina má ale obavy, že se v takovém případě bude muset vzdát velké části svého území. Kyjev se také obává, že s nástupem Trumpa mu Washington utlumí pomoc. Za současného prezidenta Joea Bidena jsou USA jedním z nejdůležitějších spojenců Ukrajiny, kterou Rusko napadlo v únoru 2022.