INZERCE

Rudé náměstí v centru Moskvy, duben 2017. Foto: David Tramba

Rusko vyčítá Západu úpadek, přitom je samo v krizi. Ekonomické, demografické i ekologické

Západ je na úpadku, zatímco Rusko představuje ty správné hodnoty. Na tomto základě pracuje ruská propaganda a v tomto stylu píšou své texty tisíce prokremelských trollů. Jenže Rusko posledních let je přímo ukázkovým příkladem země v rozkladu. Padající ekonomika, demografická krize, zdevastované životní prostředí i selhání při vývoji nových zbraní, to vše může sloužit jako důkaz tvrzení v předcházející větě.

Je to až s podivem, kolik Čechů stále cítí obdiv k „velkému bratrovi“ na východě. Ať už je za tím politika azimutů, odpor k západnímu „homosexualismu, ekologismu a genderismu“ či pouhý obdiv k tvrdé ruce, kterou Rusku vládne prezident Vladimir Putin. České rusofily od jejich východní orientace neodradila ani informace, že za explozemi muničních skladů ve Vrběticích – a také smrtí dvou hlídačů – stáli agenti ruské tajné služby GRU. Bohužel je nespíš neodradí následující text, který na ověřitelných faktech dokládá, že Rusko opravdu není úspěšnou zemí.

Ekonomika

Ještě tak před deseti lety bylo v módě hovořit o zemích BRIC – Brazílii, Rusku, Indii a Číně – jako o perspektivních zemích, kterým patří budoucnost. Jenže první a druhá země v pořadí jsou dnes už spíše odstrašujícím příkladem ekonomiky, která roste a padá s cenami komodit. Ruská ekonomika skutečně do roku 2012 rostla obdivuhodným tempem, jenže pak se trend změnil a země již osmým rokem stagnuje.

Ještě horší výsledky získáme, pokud se podíváme na statistiky o vývoji HDP v dolarovém vyjádření. Pád cen ropy a dalších surovin, následovaný izolací Ruska po obsazení Krymu a vyvolání konfliktu na Donbasu, totiž srazil kurz rublu a posunul zemi do nižší ligy.

Například v roce 2013 vykazovalo Rusko podle statistik Mezinárodního měnového fondu HDP na obyvatele 15 929 dolarů. To byl velmi solidní výsledek, když uvážíme, že Polsko mělo ve stejném roce výkon ekonomiky na obyvatele 13 688 dolarů, Maďarsko 13 665 a Česká republika 20 130 dolarů. Rusové tehdy nechávali daleko za sebou Čínu, Rumunsko či Bulharsko.

Podle předběžných čísel za minulý rok připadal na jednoho obyvatele Ruska ekonomický výkon na úrovni 10 037 dolarů. Česká republika byla na více než dvojnásobku (22 579 dolarů), před Rusko se dostalo Polsko (15 654 dolarů), Maďarsko (15 820 dolarů) i Rumunsko (12 797 dolarů). Rusové tak loni byli na podobné úrovni jako Číňané s HDP 10 484 dolarů na obyvatele nebo Bulhaři s 9919 dolary.

Demografie

Chrám Vasila Blaženého v centru Moskvy. Foto: David Tramba

Snad ve všech zemích, kde lze plánovat rodičovství, platí, že počet narozených dětí roste s přibývajícím optimismem ohledně budoucnosti a klesá v době krize a nejistoty. Po této stránce musí být Rusové v celkem slušné depresi. Počet narozených dětí totiž postupně klesl z 1,94 milionu v roce 2015 na loňských 1,44 milionu, zatímco úmrtnost prudce narostla.

Tady se odehrál nárůst během jediného roku – z 1,8 milionu zemřelých v roce 2019 na 2,12 milionu loni. Vysvětlení je zřejmé: utajený rozsah epidemie koronaviru. Podle oficiálních statistik loni v Rusku zemřelo na koronavirus 57 tisíc lidí, realita bude nejspíš až pětkrát vyšší. Dokonce i vicepremiérka Taťjana Golikova přiznala, že více než 80 procent z meziročního nárůstu úmrtnosti loni zapříčinil Covid-19.

Podle statistik Rosstatu se v letech 2008 až 2017 počet obyvatel Ruska zvyšoval. Největší skok v počtech souvisí s anexí Krymu, což přineslo přírůstek dvou milionů nových Rusů. Populace rostla také díky přistěhovalcům z chudších postsovětských republik. Loni už vývoj nabral opačný trend, počet obyvatel země se snížil o 594 tisíc. Data za leden a únor letošního roku ukazují na další zhoršení v demografickém vývoji.

Zbrojní průmysl

Špatné zprávy většinou nepřicházejí samy. Přesvědčili se o tom i Rusové v závěru roku 2019, kde jejich zbrojní průmysl – na který jsou tak pyšní – postihl série katastrof. Nejprve jedinou ruskou letadlovou loď Admiral Kuzněcov zdevastoval požár během oprav v murmanském přístavu (již o rok dříve si ji Rusové z nedbalosti poškodili pádem jeřábu). Škoda způsobená požárem údajně přesáhla jednu miliardu dolarů a do provozu se zmrzačená loď vrátí nejdříve na konci příštího roku.

Jen o pár dní později se zřítila první sériově vyrobená stíhačka páté generace Suchoj Su-57. Podle ruských médií „letoun testoval motory při maximálních rychlostech“; skončilo poruchou ocasních ploch a pádem do vývrtky. Do třetice všeho špatného se bortí plány na supertank typu T-14 Armata. Vyšetřovatelé pátrají, kde zmizely desítky miliard rublů a kde jsou slíbené výrobní linky. Ruská armáda dostává slíbené supertanky se zpožděním zhruba pěti let oproti plánu.

Zprávy o stavu ruského zbrojního průmyslu jsou značně ponuré. Jak například ve své zprávě uvádí The Jamestown Foundation, řada ruských zbrojovek bankrotuje a výroba moderních zbraní vázne. Ty starší ze sovětské éry již za moc nestojí. Stačí připomenout, jak snadno si původem turecké a izraelské drony ve službách ázerbájdžánské armády poradily s tanky, děly, protiletadlovými raketami a další postsovětskou technikou arménského vojska během loňské války o Náhodní Karabach.

Ekologie

Mohlo by se zdát, že při velikosti Ruska nepředstavují občasné havárie a úniky škodlivých látek větší problém. Jenže opak je pravdou. Devastace životního prostředí dosahuje obludných rozměrů. Příkladem může být rok stará havárie u města Norilsk, kde se těží ve velkém nikl, platina a palladium. Z tamní elektrárny uniklo do řek a jezer zhruba 21 tisíc tun ropných látek. To už bylo příliš i na ruské úřady, které těžařskému koncernu Norilsk Nickel udělily pokutu ve výši 146 miliard rublů (43,5 miliardy korun).

Není to výjimečný případ. V říjnu loňského roku se provalilo, že chemikálie včetně jedovatého fenolu otrávily pobřeží Tichého oceánu u Kamčatky. „Voda změnila barvu a stala se lidskému zdraví nebezpečnou. Už několik týdnů se lidé, kteří s ní přišli do styku, potýkají s negativními důsledky,“ uvedla k havárii organizace Greenpeace. Pobřeží bylo plné mrtvých ryb a dalších mořských živočichů; podle hlášení ruských biologů v oblasti uhynulo až 95 procent veškerého života.

Do třetice lze uvést živelné odlesňování jižní Sibiře. Tamní stromy lákají pozornost čínských papíren a dalších odběratelů. Výsledkem je špinavý byznys, do kterého je zapojena řada sibiřských gubernátorů a dalších úředníků. Zatímco kácení deštných lesů v Brazílii naráží na kritiku z celého světa, drancování ruských lesů prozatím zůstává stranou pozornosti.

Sport

Podvádět se nemá; cynik by dodal, že pokud ano, tak se u toho nesmíte nechat chytit. Jenže Rusové a fair play, to nešlo nikdy moc dohromady. V minulých letech byli ruští sportovci opakovaně usvědčeni z používání steroidů a jiných zakázaných látek. Nakonec pohár trpělivosti přetekl a přišel trest, který ruskému sebevědomí uštědřil vážnou ránu.

Rusko bylo nejprve na čtyři roky vyloučeno z olympiád a mezinárodních sportovních soutěží. Sportovní arbitrážní soud v Lausanne byl smířlivější a loni v prosinci trest zkrátil na dva roky. Ale i tak Rusko přijde o účast na letních olympijských hrách v Tokiu a zimních v Pekingu. Několik slušných sportovců, kteří se do dopingových afér nezapojilo, se může zapojit, ale jen pod neutrální olympijskou vlajkou.

David Tramba