Toky ruského plynu přes plynovod Nordstream budou ve čtvrtek po údržbě obnoveny. Oznámila to agentura Reuters, které to sdělily dva zdroje obeznámené s plány na vývoz ruského plynu. Údržba plynovodu Nord Stream 1 trvá od 11. do 21. července. Gazprom už v červnu dodávky plynu tímto plynovodem omezil. Rusko omezení průtoku plynu zdůvodňuje právě pravidelnou údržbou, ale hovoří se spíše o tom, že oficiálními důvody přiškrcení produktovodu je postoj Evropy k ruské invazi na Ukrajinu.
Plynovod, který zajišťuje více než třetinu ruského vývozu zemního plynu do Evropské unie, byl 11. července zastaven na deset dní kvůli každoroční údržbě.
Zdroje agentury Reuters, které hovořily pod podmínkou zachování anonymity kvůli citlivosti této záležitosti, sdělily, že se očekává, že provoz plynovodu bude obnoven včas, ale v menším objemu, než je jeho kapacita přibližně 160 milionů metrů krychlových denně.
Kremlem kontrolovaný energetický gigant Gazprom minulý měsíc snížil vývoz plynu touto trasou na 40 procent kapacity s odvoláním na zpoždění při návratu turbíny, kterou Siemens Energy servisoval v Kanadě.
„Vrátí se (Gazprom) na úroveň před 11. červencem,“ uvedl jeden ze zdrojů o objemech plynu očekávaných prostřednictvím Nord Stream 1 od čtvrtka.
Mohlo by vás zajímat
Gazprom a Nord Stream 1 na žádosti o komentář Reuters neodpověděly.
Projekt Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře do Německa, je v centru pozornosti od 24. února, kdy Rusko vyslalo na Ukrajinu vojáky v rámci „speciální vojenské operace“.
Západ obvinil Rusko, největšího světového vývozce plynu a druhého největšího dodavatele ropy, že využívá své dodávky energie jako nátlakový nástroj.
Rusko tato obvinění odmítlo a uvedlo, že je spolehlivým dodavatelem energie.
V dopise ze 14. července však Gazprom uvedl, že od 14. června zpětně vyhlašuje vyšší moc, což je právní klauzule, která znamená, že nemůže zaručit dodávky plynu kvůli výjimečným okolnostem.
Deník Kommersant v pondělí s odvoláním na osoby obeznámené se situací uvedl, že Kanada 17. července poslala letadlem do Německa turbínu potřebnou pro Nord Stream 1 poté, co byly dokončeny opravné práce. číst více
Společnost Siemens Energy se k tomu odmítla vyjádřit.
Jeden ze zdrojů v úterý agentuře Reuters sdělil, že turbína pravděpodobně nebude znovu instalována do 21. července.
Německé ministerstvo hospodářství v pondělí uvedlo, že nemůže poskytnout podrobnosti o tom, kde se turbína nachází.
Agenturní text je k dispozici ZDE.
Putin: Závazky plníme
Ruský prezident Vladimir Putin v úterý prohlásil, že ruská státní plynárenská společnost Gazprom je připravena dostát svým závazkům ve vývozu plynu. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.
Šéf Kremlu zároveň podle agentury ČTK varoval, že kapacita plynovodu Nord Stream 1 by se mohla dále snížit kvůli pomalému postupu při údržbě zařízení, píše Reuters.
Před novináři po své návštěvě Teheránu šéf Kremlu podle ní rovněž uvedl, že Gazprom nenese vinu za snížení tranzitní kapacity plynu. Západní země se snaží svalit vinu za své chyby v energetické politice na Rusko, zejména na Gazprom, prohlásil podle agentury TASS.
„Gazprom vždy plnil, plní a hodlá plnit všechny své závazky,“ řekl Putin.
Gazprom, který vývoz plynu potrubím z Ruska zajišťuje, v posledních týdnech snížil dodávky přes plynovod Nord Stream 1 o zhruba 60 procent, svůj krok zdůvodňuje technickými problémy, respektive opožděným návratem kompresorové turbíny ze servisu, který v Kanadě prováděla německá společnost Siemens Energy.
Zdržení zapříčinily sankce, které západní země uvalily na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Kanada uvedla, že v neděli odeslala po opravě turbínu do Německa. V úterý Putin uvedl, že Gazprom dosud neobdržel „oficiální dokumenty“ k dovozu turbíny z Kanady.
Evropská komise (EK) neočekává, že plynovod Nord Stream 1 bude po plánovaném čtvrtečním ukončení údržby znovu spuštěn, řekl novinářům v úterý eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn.
Jeho komentář přišel poté, co Reuters informoval, že ruská plynárenská společnost Gazprom nejméně jednomu významnému zákazníkovi v Evropě sdělila, že kvůli mimořádným okolnostem nemůže zaručit dodávky plynu. To zvýšilo v Evropě obavy, že provozovatel plynovodu po pravidelné údržbě možná přepravu suroviny už neobnoví.
(hrb)