INZERCE

Bělehrad v posledních letech z Ruska obdržel stíhačky MiG-29, bitevní vrtulníky Mi-35 (na obrázku), tanky T-72 a obrněné transportéry. Foto: Free 3D

Rusko dopravuje zbraně do Srbska civilními lety, tvrdí Bulharsko

Rusko využívá civilních letů pro dopravu vojenského materiálu přes bulharský vzdušný prostor do Srbska. Obchází tím omezení, která země NATO uplatňují pro přelety cizích vojenských letadel. S odvoláním na informace bulharského ministerstva obrany o tom dnes informovala agentura BGNES. Srbsko je vojensky neutrální zemí, jeho armáda však s Moskvou navzdory obavám sousedních i západních států úzce spolupracuje.

V rámci Evropské unie i NATO si každý členský stát, tedy i Bulharsko, o přeletech cizích vojenských letounů rozhoduje sám. Bulharské zákony umožňují povolit tři takovéto lety ročně, čehož Rusko v letech 2019 a 2020 využilo v celkem čtyřech případech a dopravilo jimi vojenské vybavení do Srbska.

Současně však našlo cestu, jak restrikce při zásobování Bělehradu zbraněmi obejít, uvedla agentura. Lety s vojenským materiálem deklaruje jako civilní a úspěšně pro ně dostává povolení. Sofia v roce 2019 schválila deset přeletů ruských civilních letadel s vojenským materiálem, loni pět a letos zatím dva.

Ministerstvo obrany dříve podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) uvedlo, že „neexistuje žádný mechanismus“, jak náklad na palubě přelétávajících letounů kontrolovat.

Sousední Rumunsko přelety ruských vojenských letadel do Srbska nepovoluje. V červenci 2019 se o novinové titulky postaral přelet ruského letadla ze Srbska přes Maďarsko, Slovensko a Polsko, když vyšlo najevo, že patrně převáželo vojenskou techniku. Úřady dotčených zemí jej povolily s argumentem, že let byl nahlášen jako civilní.

Bulharský vojenský expert a exministr obrany Todor Tagarev loni stanici RFE/RL řekl, že umožňování přeletů ruským vojenským letadlům dělá z Bulharska „slabý článek alianční obrany a bezpečnostního systému“. „Ačkoliv nejde o bezprostřední nebezpečí, je to na naší straně přinejlepším nedostatek strategického a dlouhodobého myšlení, když Rusku umožňujeme pěstovat vztahy se zeměmi prostřednictvím akcí, které vůči nám nejsou přátelské,“ dodal Tagarev.

Srbsko aspiruje na členství v EU, současně ale udržuje přátelské vztahy s Ruskem a Čínou, od které loni koupilo pokročilý systém protivzdušné obrany. V roce 2006 vyhlásilo Srbsko vojenskou neutralitu. Ve stejném roce vstoupilo do programu NATO Partnerství pro mír, o plné členství v alianci však neusiluje.

Bělehrad v posledních letech z Ruska obdržel stíhačky MiG-29, bitevní vrtulníky Mi-35, tanky T-72 a obrněné transportéry. Na společné manévry s názvem Slovanský štít vyslala Moskva do Srbska koncem roku 2019 baterii moderního systému protivzdušné obrany S-400 a raket země-vzduch Pancir-S, což mezi sousedními zeměmi vyvolalo obavy.

(čtk)