INZERCE

Rusko a Saudská Arábie: bitva o čínský ropný trh pokračuje

Rusko a Saudská Arábie bojují o pozici největšího exportéra ropy do Číny. Zatímco v září prvenství převzalo Rusko, v říjnu šli do čela Saudové.

Rusko-saudskoarabská bitva o čínský trh s ropou pokračuje. Saudská Arábie si v říjnu vzala zpět pozici největšího dodavatele ropy na čínský trh. Agentura Bloomberg informovala o tom, že největší světový exportér ropy dodal v minulém měsíci do Číny 3,99 milionů barelů ropy, což představuje meziměsíční nárůst o 0,8 %.

Překvapivé je také jistě zjištění, že Rusko neuhájilo ani pomyslnou stříbrnou pozici. Druhým největším dodavatelem ropy do Číny v měsíci říjnu byla totiž Angola. Ta do „Říše středu“ dodala 3,64 milionů barelů, zatímco až třetí Rusko 3,41 milionů barelů. V první pětce se umístil ještě Omán (2,84 milionů barelů) a Irák (2,32 milionů barelů).

To, že se Rusko stalo v letošním září největším dodavatelem ropy do Číny, není novým fenoménem. Agentura Reuters informovala, že se tak poprvé stalo již letos v květnu. Zářijová data hovoří o tom, že Rusko do Číny dodalo přes 4 miliony barelů ropy, a to je o více než 40 % více než ve stejném období roku 2014. Zářijové dovozy ropy ze Saudské Arábie do Číny naopak meziročně klesly o 16,5 %.

Z hlediska dovozů ropy do Číny za celý letošní rok to však vypadá na jasné prvenství Saudské Arábie. Ta za leden až říjen 2015 dodala do Číny více než 42 milionů barelů ropy. Rusko pak 33,72 milionů barelů a Angola necelých 33 milionů. Irák s Ománem pak shodně 26,35 milionů.

Čína se stala bitevním polem producentů ropy, kteří hledají způsob, jak udržet své prodeje tváří v tvář přebytku ropy na světovém trhu. OPEC se snaží již rok situace využít, a tak namísto omezení těžby, ropu na světový trh stále pumpuje s cílem vyřadit ze hry ty země, v nichž je těžba ropy nákladnější, a nejsou tak schopny čelit jejím nízkým cenám.

„Saudská Arábie nikdy nepřestala o podíl na čínském ani asijském trhu jako celku bojovat,“ sdělil Bloombergu Gao Jian, analytik energetické konzultační společnosti SCI International. „Rok poté, co OPEC vyhlásil svou těžební politiku s cílem ubránit svůj podíl na trhu, se zdá, že jeho strategie funguje,“ dodal.

Země OPECu se mají sejít příští týden ve Vídni. Venezuela již varovala, že pokud nebudou přijata žádná opatření, pak se cena ropy může snadno propadnout až ke 20 dolarům za barel.

-usi-