Státní provozovatel polských terminálů LNG Gaz-System podepsal smlouvu s konsorciem jedné polské a dvou tureckých společností. Firmy Fabe Polska, turecké Gap İnşaat a Unitek İnşaat budou definitvním generálním dodavatelem plynového programu plovoucí skladovací regazifikační jednotky (FSRU) v Gdaňském zálivu. Polsko se tím naprosto definitivně odřezává od ruských plynovodů.
Toto konsorcium bude zodpovědné za přípravu podrobného návrhu, dodávku strojů a zařízení a výstavbu offshore složky programu FSRU. Práce zahrnují celistvou výstavbu mola s infrastrukturou nezbytnou pro provoz FSRU. Ale také pobřežního potrubí pro propojení terminálu s polskou národní přenosovou soustavou.
Program FSRU vstoupil do implementační fáze ve všech třech oblastech: na moři, na pevnině a na pořízení lodě, uzavřel Sławomir Hinc, předseda správní rady společnosti Gaz-System.
Podotkl, že terminál FSRU s kapacitou 6,1 miliardy m3 ročně pokryje přibližně 30 procent současné roční poptávky po zemním plynu, čímž se zvýší bezpečnost dodávek tohoto energetického zdroje pro Polsko a země střední a východní Evropy.
Mohlo by vás zajímat
Výstavba nábřeží v Gdaňském zálivu bude zahájena bagrovacími pracemi, které jsou naplánovány na druhou polovinu roku 2025. Plánované datum spuštění terminálu FSRU je první čtvrtletí roku 2028.
V současné době se zavádějí další prvky programu FSRU. Probíhá výstavba pobřežních plynovodů, které se realizují na třech úsecích: Kolnik – Gdaňsk, Gardeja – Kolnik a Gustorzyn – Gardeja. Současně se v jihokorejské loděnici HD Hyundai Heavy Industries v Ulsanu staví jednotka zpětného zplyňování, která bude kotvit na nábřeží terminálu FSRU.
Jak vypadá plán?
- Infrastruktura, která má být vybudována v oblasti Gdaňsku, bude druhým zařízením v Polsku – po terminálu LNG ve Świnoujście – přizpůsobeným pro příjem zkapalněného zemního plynu dodávaného po moři.
- Program FSRU je největší investicí, která v současné době probíhá v rámci GAZ-SYSTEM. Kromě výstavby nábřeží a plynovodu na moři zahrnuje program FSRU také pořízení jednotky zpětného zplyňování a rozšíření národní přepravní soustavy o 250 km pobřežních plynovodů.
- Terminál FSRU se bude nacházet v jižní části Gdaňského zálivu, v blízkosti kontejnerového terminálu Baltic Hub a plavební dráhy vedoucí do přístavu Gdaňsk, přibližně 3 km od pevniny.
- K nábřeží bude trvale ukotvena plovoucí skladovací jednotka pro zpětné zplyňování (FSRU), tj. plavidlo uzpůsobené pro procesní skladování zkapalněného plynu (LNG) odebraného z nosičů metanu a jeho změnu z kapalného na plynné a následně jeho přepravu. Po odeslání na pevninu bude plyn proudit do středního Polska prostřednictvím nových plynovodů vybudovaných v rámci části programu na pevnině.
- Terminál FSRU je součástí procesu energetické a ekonomické transformace, který předpokládá přechod na méně uhlíkově náročné zdroje energie.
- Offshore část investice je realizována s využitím fondů Evropské unie. Evropská komise v rámci Nástroje pro propojení Evropy (CEF) poskytla finanční prostředky na projekt LNG Gdaňsk na přípravné práce – akci nazvanou: „Předinvestiční práce k získání stavebního povolení pro pobřežní část projektu PCI 6.27 LNG Gdaňsk“. Maximální výše poskytnuté podpory činí přibližně 19,6 mil. eur.
- V roce 2023 Evropská komise zahrnula do kapitoly REPowerEU o rozvoji infrastruktury nezbytné k uspokojení nejnaléhavějších potřeb souvisejících s bezpečností dodávek plynu (složka G3.2. – Zlepšení energetické infrastruktury a zařízení pro uspokojení okamžitých potřeb v oblasti bezpečnosti dodávek) také pobřežní plynovody, které mají být realizovány v rámci programu FSRU.