Turecko chce mít vlastní dodávky plynu z Černého moře a snížit dovoz z Ruska. Jeden z největších zákazníků ruského Gazpromu hledá cestu k výraznému snížení ruského dovozu tím, že zahájí těžbu z vlastních polí. Potvrdil to turecký ministr energetiky a přírodních zdrojů Fatih Donmez.

Práce na pozemních dodávkách plynu z Černého moře pro Turecko budou dokončeny v listopadu a první dodávky se očekávají v březnu příštího roku, oznámil turecký ministr energetiky a přírodních zdrojů Fatih Donmez.

„Plánujeme, že první plyn poteče v březnu, v prvním čtvrtletí roku 2023, v roce 100. výročí našeho státu,“ řekl ministr.

Podle Donmeze bylo již položeno více než 70 procent plynovodů, které spojují pobřežní pole s pevninskými plynovody.

Ložisko Sakarya bylo objeveno v loňském roce na šelfu Černého moře. Prezident Tayyip Erdogan tehdy oznámil, že úřady urychleně vyřeší technické problémy spojené s těžbou plynu na ložisku a okamžitě zahájí vrtné práce.

Mohlo by vás zajímat

Turci následně oznámili, že těžbu hodlají provést samostatně, bez účasti zahraničních společností. A slovo dodrželi.

Turecká společnost Turkiye Petrolleri provedla přibližně 40 vrtů.

Prozkoumané a prokázané zásoby ložiska byly odhadnuty na 540 miliard metrů krychlových.

Hodnota nahromaděného plynu je přibližně 400 miliard dolarů. Turecké investice do těžby a přepravy plynu z pole Sakarya dosáhnou přibližně 10 miliard dolarů.

Roční poptávka Turecka po zemním plynu se v současné době pohybuje kolem 47 miliard krychlových metrů plynu.

Dosud se do země dováží přibližně 40 miliard kubických metrů potřebného plynu, zbytek se těží v rámci země.

Největším dodavatelem Turecka je ruský Gazprom (cca 26,1 miliard m3 v uplynulém roce), který využívá dva plynovody Turkish Stream a Blue Stream.

Jižní plynový koridor – systém tří plynovodů obcházejících Rusko – přečerpává do Turecka ázerbájdžánský plyn (loni asi 8 miliard m3).

Zbývající plyn Turci nakupují ve formě LNG – loni dovezli 13,1 miliardy kubických metrů, nejvíce nejvíce z Alžírska a USA.

Od příštího roku budou Turci z pole Sakarya čerpat 3,5 miliardy m3 plynu, aby v roce 2027 dosáhli 15 miliard m3, což jim umožní pokrýt přibližně třetinu domácí potřeby.

Snížení nákupů ruské ropy je pro Turecko nevyhnutelné. Proto země nepodepisuje s Ruskem dlouhodobé smlouvy.

V lednu podepsala státní plynárenská společnost Botas s Gazpromem čtyřletou smlouvu o dodávkách 5,75 miliard m3 plynu ročně.

Krátkodobé smlouvy s Rusy má také několik soukromých tureckých společností.

Do roku 2027 se rovněž zvýší přeprava jižním plynovým koridorem na 16 miliard m3 ročně. Ázerbájdžánský plyn je cenově velmi výhodný.

(hrb)