Moskevská kampaň hybridní války proti zemím NATO se blíží k bodu, kdy způsobí „značné“ ztráty, varoval vysoký představitel Severoatlantické aliance James Appathurai. Připomněl, že Moskva od své invaze na Ukrajinu v roce 2022 zintenzivnila nekonvenční útoky proti Západu.

„Co mě opravdu znepokojuje, je, že jeden z těchto útoků… …prorazí ve velkém,“ řekl James Appathurai, zástupce náměstka generálního tajemníka vojenské aliance a šéf hybridních a kybernetických hrozeb, v rozhovoru pro Sky News.

„Existuje reálná vyhlídka, že jeden z těchto útoků způsobí značný počet obětí nebo velmi podstatné ekonomické škody,“ řekl Appathurai.

Od své totální invaze na Ukrajinu v roce 2022 Rusko zintenzivnilo svou kampaň takzvaných hybridních útoků – jako jsou žhářství, kybernetické a dezinformační kampaně nebo sabotáže – po celé Evropě.

Mohlo by vás zajímat

Mezi nedávné příklady patří údajné přerušení energetických a komunikačních kabelů v Baltském moři, které německý ministr obrany Boris Pistorius popsal jako „sabotáž“. V takovém případě, stejně jako v mnoha dalších příkladech hybridních útoků, je pro vlády obtížné rychle a definitivně připsat útoky Moskvě.

Počet těchto typů útoků dosáhl úrovně, která by byla dříve považována za „naprosto nepřijatelnou“, řekl Appathurai.

„Určitě jich můžeme napočítat desítky. Určitě až 100. Ale pak je tu spousta zmařených spiknutí,“ řekl.

NATO aktualizuje svou strategii pro hybridní válku, poprvé sepsanou v roce 2015, aby bylo jasnější, jaký typ útoků by vyvolal totální vojenskou reakci.

„To, co nyní musíme udělat, je mít mezi sebou jasno a pak se rozhodnout, jak to sdělíme také Rusům, že existují no-go zóny,“ řekl Appathurai.

Appathurai podotkl, že 32 členských států NATO je už v situaci „vařící se žáby“, kdy se podezření na ruské hybridní útoky napříč Evropou, Spojenými státy a Kanadou blíží do objemu, který by byl před pěti lety „naprosto nepřijatelný“.

Appathurai dále řekl, že nárůst útoků je reakcí Kremlu na západní vojenskou podporu Ukrajině a také přesvědčením, že Západ je protiruský – což podle tohoto činitele není pravda – a snaží se Moskvu omezit v útocích na své sousedy. „To je pravda. Takže se jim nelíbí, co děláme, ale také nás vidí jako nepřítele. A to se zhoršuje,“ uvedl.

Rusko již dříve popřelo obvinění ze sabotáží, kybernetických hackerských útoků a atentátů.

Na otázku, zda se obává, že by podezření na ruský hybridní útok mohlo překročit práh, který by přimělo NATO uplatnit svůj článek 5 kolektivní reakce – podle kterého je útok na jednoho považován za útok na všechny – a jít do války s Ruskem, Appathurai řekl: „Co mě opravdu znepokojuje, je, že jeden z těchto útoků, jak říkám, prorazí ve velkém.“

Poukázal na pokus Ruska v roce 2018 zabít Sergeje Skripala, bývalého ruského dvojitého agenta, a jeho dceru Julii v Salisbury pomocí dávky chemické zbraně novičok, která obsahovala dostatek jedu potenciálně k zabití tisíců lidí.

„Existuje reálná vyhlídka, že jeden z těchto útoků způsobí značný počet obětí nebo velmi podstatné ekonomické škody,“ obává se Appathurai. A pak podle něj to, co nechceme, je být v situaci, kdy jsme si nepromysleli, co budeme dělat dál. „Takže to je jeden z důvodů, proč to všechno budeme cvičit. A to zahrnuje vojenské prvky reakce,“ podotkl.

Jeho tým aktualizuje strategii NATO pro pochopení, odstrašení a boj proti hybridní válce, která byla naposledy vypracována v roce 2015, kdy byla hrozba velmi odlišná.

Tato práce zahrnuje novou snahu aliance zosnovat všechny podezřelé hybridní útoky ze strany Ruska a dalších nepřátelských aktérů, včetně Číny, Íránu a Severní Koreje, aby bylo možné lépe porozumět rozsahu a rozsahu této výzvy.

Aktualizovaná politika, která má být schválena na summitu v roce 2025, také stanoví, jak může NATO lépe odstrašit agresi a jak by mělo reagovat – vzhledem k tomu, že jakýkoli krok aliance by mohl být považován za eskalační.