Za nekvalitní příjem televizního signálu přes anténu mohou mobilní rádiové sítě. Tím, že ho ruší, zhoršují jeho kvalitu a dostupnost – názor, se kterým se setkává Český telekomunikační úřad (ČTÚ) opakovaně. Jeho říjnová monitorovací zpráva ukázala, že to je skutečně možné, nicméně efektivně řešitelné. A doložila zároveň i to, že přenositelnost telefonních čísel i změna poskytovatele internetu funguje a právní úpravy nejsou tak nutné.
Signál mobilních sítí může za určitých podmínek skutečně způsobit rušení příjmu televizního signálu. Jedná se o situace, kdy mobilní síť využívající sousední frekvenční pásmo vedle toho televizního, pokud se její základnové stanice nachází v blízkosti televizních antén diváků, může způsobit nežádoucí rušení nebo i úplné zarušení příjmu televize. S tímto problémem se však počítalo, když se pásmo 700 MHz uvolňovalo pro výstavbu mobilních rádiových sítí 5G. Jak však konstatuje úřad, nejde o trvalé zhoršení kvality příjmu. Právě z důvodu, aby tato skutečnost nenastala, byla součástí podmínek pro držitele přídělu kmitočtů mobilních sítí stanovena ochranná opatření, která tento nežádoucí jev zcela eliminují.
„Odstranění tohoto jevu nicméně, i když není složité, nelze zajistit před jeho vznikem. A to z důvodů problematické predikce místa jeho výskytu. Eliminace rušení vyžaduje technický zásah na přijímací televizní anténě u diváků, a to jak v případech, kdy přijímají signál prostřednictvím individuální antény, tak i u společných televizních antén,” vysvětluje se v monitorovací zprávě.
V případech, kdy k rušení dojde, což představuje zhruba pětinu všech stížností, které ČTÚ obdrží, je tedy odrušení zajištěno v několika dnech od chvíle, kdy je úřad o vzniku rušení informován. „Ve všech těchto případech je kvalita příjmu po úpravě stejná, jako byla před zjištěním vlivu mobilní sítě,” dodává ČTÚ.
Mohlo by vás zajímat
Přenositelnost čísel funguje
Úřad také ve zprávě zkonstatoval, že přenositelnost telefonních čísel a internetu jako celek funguje a v praxi jsou obě možnosti využívané. Zjistil sice i drobné nedostatky, ale změna prováděcí vyhlášky podle něho nutná není. Možnost změny poskytovatele internetu například funguje i přesto, že dosud neexistuje takzvané společné řešení pro komunikaci mezi operátory předjímané zákonem o elektronických komunikacích, a určené pro provádění nezbytných úkonů. ČTÚ vznik takovéhoto společného řešení na principu samoregulace nadále podporuje, nicméně i s ohledem na rozmanitost dotčených subjektů povinnost jeho zřízení nadále shledává jako nepřiměřenou.
Co se týká nedostatků, ČTÚ některé našel například na straně poskytovatelů. Jednalo se třeba o nezveřejňování kontaktů pro potřeby uplatnění nebo projednání požadavku na změny, nedostatečné vzájemné komunikace či spolupráce opouštěného a přejímajícího poskytovatele. Jedná se ale o záležitosti, které ČTÚ standardně řeší v rámci svých pravomocí a které nevyžadují změny podmínek stanovených prováděcí vyhláškou.
(mig)