INZERCE

Letecký pohled na studii, jak by mohla elektrárna VOYGR-6 vypadat. Foto: NuScale

Rumunský plán malého modulárního reaktoru NuScale SMR získal na summitu G7 podporu 275 milionů USD

Na summitu lídrů G7 oznámily Spojené státy americké a nadnárodní veřejně-soukromí partneři z Japonska, Jižní Koreje a Spojených arabských emirátů financování až 275 milionů dolarů na podporu výstavby malého modulárního reaktoru (SMR) společnosti NuScale Power Corporation VOYGR v Rumunsku.

Oznámené peníze zahrnují dopis o zájmu od americké Export-Import Bank (EXIM) až do výše 99 milionů USD z programu EXIM Engineering Multiplier.

Financování podpoří nákup materiálů s dlouhým časovým odstupem, inženýrské a projektové práce ve fázi 2, zajištění odborných znalostí v oblasti řízení projektu, charakterizaci lokality a regulační analýzy a vypracování harmonogramu a odhadu rozpočtu pro realizaci projektu pro konkrétní lokalitu.

EXIM a US International Development Finance Corporation rovněž vydaly dopisy o zájmu o potenciální finanční podporu až do výše 3 miliard USD, respektive 1 miliardy dolarů na realizaci projektu. Toto oznámení bylo součástí plánu lídrů skupiny G7 mobilizovat 600 miliard USD na investice do infrastruktury v rámci Partnerství pro globální infrastrukturu a investice.

Společnosti NuScale a RoPower Nuclear, které jsou ve společném vlastnictví rumunských společností Nuclearelectrica a Nova Power and Gas, v současné době provádějí studii FEED fáze 1, která má analyzovat preferovanou lokalitu první elektrárny VOYGR-6 SMR, kterou je bývalá uhelná elektrárna v rumunském Doicesti. Nové financování podpoří studii fáze 2, která rovněž zahájí proces získávání povolení a licencí pro projekt.

„Společnost NuScale Power se rozhodla, že bude pokračovat v projektu. Jsme nadšeni, že partnerství veřejného a soukromého sektoru pomáhá zavádět naši špičkovou technologii SMR již v roce 2029,“ uvedl prezident a generální ředitel společnosti NuScale Power John Hopkins.

generální ředitel společnosti Nuclearelectrica Cosmin Ghita oznámení o financování uvítal: „Jsme hrdí na to, že Rumunsko bude druhou zemí po USA a první v Evropě, která bude vyvíjet malý modulární reaktor NuScale VOYGR, a že náš projekt získal důvěru a podporu nejvýznamnějších finančních institucí na světě.“

„Všichni se těšíme na další úspěch. Jsme hrdí na to, že se společnost Nova Power & Gas, člen skupiny E-INFRA, podílí na tak významném projektu, jako je projekt v Doicesti, který má nahradit starou uhelnou elektrárnu nejmodernější technologií v oblasti jaderných elektráren – malými modulárními reaktory,“ podotkl generální ředitel společnosti E-INFRATeofil Muresan.

Společnost Nuclearelectrica oznámila, že partnery podílejícími se na financování projektu jsou Japonská banka pro mezinárodní spolupráci, DS Private Equity (Korea), EXIM Bank Romania, Nuclearelectrica, Nova Power & Gas, Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC), DFC a US EXIM. Upozornila, že zapojení společnosti ENEC je prvním společným opatřením navazujícím na memorandum o porozumění, které společnosti Nuclearelectrica a ENEC podepsaly v březnu.

Energetický modul NuScale, na němž jsou založeny jaderné elektrárny VOYGR, je tlakovodní reaktor se všemi komponenty pro výrobu páry a výměnu tepla začleněnými do jediného bloku o výkonu 77 MWe.

Jedná se o první konstrukci malého modulárního reaktoru, která získala schválení od americké Komise pro jaderný dozor. Společnost nabízí dvanáctimodulovou elektrárnu VOYGR-12 schopnou vyrábět 924 MWe, dále čtyřmodulovou VOYGR-4 (308 MWe) a šestimodulovou VOYGR-6 (462 MWe) a další konfigurace podle potřeb zákazníka.

(nik)