Rumunsko se po letech útlumu těžby může opět stát významným producentem a exportérem zemního plynu. Již letos má začít těžit z plošiny v Černém moři podnik Black Sea Oil & Gas. Ještě vyšší objem těžby mají v plánu ropné koncerny ExxonMobil a OMV, první plyn však vyprodukují zřejmě až za pět let.
Black Sea Oil & Gas, vlastněný Carlyle International Energy Partners a Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD), má práva k těžbě ve dvou lokalitách v rumunském sektoru Černého moře. V první fázi počítá s produkcí jedné miliardy metrů krychlových plynu ročně, což postačí na pokrytí necelé desetiny spotřeby plynu v Rumunsku.
Ambicióznější plány mají těžební koncerny ExxonMobil a OMV Petrom, které do loňska v poměru 50:50 vlastnily projekt Neptun. ExxonMobil se rozhodl polovinu ze svého podílu prodat, kupujícím je dle dohody z loňského října rumunská státní plynárenská společnost Romgaz. Za čtvrtinový podíl má uhradit 1,06 miliardy dolarů. OMV Petrom je společný podnik, ve kterém má 51procentní podíl rakouský koncern OMV.
Vstup nového spoluvlastníka by měl dle přání rumunské vlády povzbudit tento opožděný a nejistý záměr. Koncesi k průzkumu nejperspektivnější části rumunského sektoru Černého moře dostaly podniky ExxonMobil a OMV Petrom již v roce 2000. První průzkumný vrt realizovaly v roce 2012. Nakonec se zde podařilo nalézt a zmapovat ložisko obsahující okolo 100 miliard metrů krychlových zemního plynu.
Jenže na druhé straně to byli právě rumunští zákonodárci, kdo zmrazil naděje na rozvoj těžby zemního plynu. V červenci roku 2018 schválili vysoké zdanění těžby ropy a plynu z podmořských ložisek. Kromě běžných daní by totiž měli těžaři odvádět do státní pokladny ještě 23 procent z výdělku navíc. Zájem těžařů o spuštění produkce po tomto legislativním úderu značně polevil.
Průzkum ložisek zemního plynu probíhá také v bulharském a tureckém sektoru Černého moře. Těžba v rámci projektu Asparuch u severního pobřeží Bulharska měla začít již v roce 2014, avšak tehdejší pád cen ropy a dalších paliv donutil akcionáře (Total má 57 procent podílu a OMV 43 procent) odložit start těžby na neurčito. Vzhledem k loňskému růstu cen plynu však, jak se zdá, dochází k oživení zájmu.
David Tramba