INZERCE

Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: Pixabay

Rubl padá, burzu raději neotevřeli. Rusko směřuje ke státnímu bankrotu

Padá rubl, něco si přej. Taková vyjádření na sociálních sítích ukazují, že někteří Češi berou situaci s humorem. Faktem je, že na kapitálových a finančních trzích je dnes hodně živo. To v Moskvě burzu raději vůbec neotevřeli a mezi investory se začíná spekulovat o státním bankrotu Ruska.

Další vlna mezinárodních sankcí, včetně zablokování devizových rezerv Ruské centrální banky a vyřazení většiny ruských bank ze systému mezinárodních plateb SWIFT, způsobila pád rublu. Před víkendem měl kurz 83,50 za dolar, dnes ráno se propadl až na 112 za dolar. Během dopoledne však část ztrát umazal a po poledni se pohyboval kolem 95 rublů za dolar.

Ruské banky na pokraji kolapsu

Moskevská burza dnes raději vůbec neotevřela, aby se vyhnula živelnému pádu. V omezeném režimu se s ruskými akciemi (přesněji řečeno s certifikáty na ně) obchodovalo na londýnské burze. Také zde byla snaha prodat za každou cenu. Například Sberbank do dnešního poledne oslabila o 70 procent, Gazpromu o více než 40 procent.

Podle názoru hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila Rusko sankce očekávalo, ale jen ve symbolickém rozsahu jako po anexi Krymu v roce 2014. „Rusko je nyní ´nebankovatelné´, tržní hodnota ruských aktiv v rukou nerezidentů prudce klesají směrem k nule. Ruská centrální banka zvýšila sazby na 20 procent, zavedla kapitálové kontroly a oznámila obnovení nákupů zlata, což může udělat jen na domácím trhu,“ uvedl Navrátil.

A může být ještě hůř. Rusové berou banky útokem a vybírají, co se dá. Ruské dluhové swapy podle dnešní zprávy agentury Bloomberg, kterou citoval web Patria.cz, naznačují, že díky západním sankcím existuje 56procentní pravděpodobnost, že Rusko nebude schopno nadále splácet své dluhy. Takový stav lze označit za státní bankrot Ruska.

Co se týká komodit, rostla dnes nejrychleji cena palladia – o sedm procent na 2550 dolarů za unci. Problém je totiž v tom, že Rusko je dominantním producentem tohoto drahého kovu na světě. Naopak zlato zůstalo na úrovni okolo 1900 dolarů za trojskou unci. Ropa typu Brent s dodáním v dubnu dnes rostla o pět procent na téměř 103 dolarů za barel.

Akcie zbrojovek jsou trhák

Celkem živo je také na akciových trzích v západní a střední Evropě. Francouzské a italské burzovníé indexy v poledne ztrácely tři procenta hodnoty, německá burza 2,4 procenta, rakouská 4,3 a maďarská dokonce 6 procent. Pražská burza byla v minusu 1,3 procenta, anomálií byl polský akciový trh s růstem o 0,4 procenta.

Vývoj jednotlivých titulů byl rozdílný. Například pražskou burzu táhla dolů hlavně Erste Bank s poklesem o 6,5 procenta na 815 korun za kus a Moneta s poklesem o 2,9 procenta na 88,25 koruny. Akcie Komerční banky úvodní ztrátu během dopoledního obchodování téměř celou smazaly. Hvězdou dne byla Česká zbrojovka (CZG) s růstem o 15 procent na 585 korun za akcii.

kurz vybraných akcií (Kč)závěr 16.2.2022poledne 28.2.2022
Česká zbrojovka524585
ČEZ856845
Erste Bank1027815
Komerční banka990890
Moneta93,1088,25
Vývoj kurzu vybraných akcií na pražské burze. Zdroj: BCPP

Vzhledem k rostoucímu napětí ve vztahu mezi státy NATO a Ruskem a po německém závazku dávat dvě procenta HDP na obranu rostly akcie zbrojovek i v jiných evropských zemích. Více než 10procentní růst vykázaly třeba akcie společností BAE, Rheinmetal, Thales či Leonardo.

(dtr)