INZERCE

"Ty ataky vůči mně se rozjely až poté, co jsem ze služby odešel já a další příslušníci ÚZSI. Můj odchod byl prozaický. Nový ministr vnitra Lubomír Metnar chtěl po tehdejším řediteli služby Jiřím Šaškovi, abych skončil," řekl Ekonomickému deníku před časem aktuálně obviněný ex-náměstek civilní rozvědky Zdeněk Blahut. Repro: ED

Rozvědku, zmítanou spory, povede bývalý důstojník BIS Marek Šimandl

Snad je to pro zahraniční rozvědku, Úřad pro zahraniční styky a informace, zatíženou vnitřními spory a vyšetřováním údajné hospodářské trestné činnosti dobrá zpráva. Na základě rozhodnutí vlády by tajnou službu měl vést bývalý důstojník Bezpečnostní informační služby, posléze jedna z klíčových postav Národního bezpečnostního úřadu a zakladatele a náměstka Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost Marek Šimandl.

Civilní rozvědku, zmítanou spory, povede bývalý důstojník BIS Marek Šimandl

Snad je to pro zahraniční rozvědku, Úřad pro zahraniční styky a informace, zatíženou vnitřními spory a vyšetřováním údajné hospodářské trestné činnosti, dobrá zpráva. Na základě rozhodnutí vlády by tajnou službu měl vést bývalý důstojník Bezpečnostní informační služby, posléze jedna z klíčových postav Národního bezpečnostního úřadu a zakladatel a náměstek Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost Marek Šimandl.

Šimandl nahradí v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) mimo službu postaveného ředitele Jiřího Šaška. Toho zprostil dočasně funkce na jaře ministr vnitra za ANO Lubomír Metnar. Nástup Šimandla do čela ÚZSI potvrdil po dnešním jednání vlády ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který kabinetu návrh na tuto personální změnu předložil. ÚZSI spadá do Hamáčkovy kompetence.

Jiřího Šaška, který stál v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace od léta 2014, Hamáčkův předchůdce postavil mimo službu v souvislosti s vyšetřováním hospodaření této tajné služby a podezřením, že by bývalí nebo stávající důstojníci mohli obhospodařovat Twitterový účet se jménem Julius Šuman. Šuman je jméno řídícího důstojníka Státní bezpečnosti, který naverboval v roce 1982 jako spolupracovníka komunistické tajné policie tehdejšího pracovníka československého zahraničního obchodu, nynějšího premiéra Andreje Babiše (ANO). Na Twitterovém účtu, spravovaném přes zahraniční servery, se před posledními parlamentními volbami objevovaly dehonestující informace na Babiše.

Marek Šimandl začínal po roce 1989 v Bezpečnostní informační službě (BIS), tam se zpočátku věnoval sledování, později bezpečnostním prověrkám. Později přestoupil na Národní bezpečnostní úřad, kam v roce 2006 přešel na post ředitele i náměstek BIS Dušan Navrátil, který se stal Šimandlovým nadřízeným. V NBÚ měl Šimandl na starosti odbor bezpečnosti. V roce 2012 byl Šimandl jmenován technickým náměstkem NBÚ, později zakládal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, jehož byl do rozhodnutí o nástupu do křesla ředitele rozvědky náměstkem. Jeho šéfem se následně stal Dušan Navrátil, kterého v čele NBÚ vystřídal bývalý šéf BIS Jiří Lang. Absolvent soukromé vysoké školy CEVRO Institut je považován za loajálního, zásadového, úředníka a člověka dobrou pověstí, nepodléhajícím politickým vlivům.

V České republice fungují tři tajné služby. Civilní kontrarozvědka Bezpečnostní informační služba, armádní tajná služba Vojenské zpravodajství a civilní rozvědka ÚZSI. Dle litery zákona jmenuje a odvolává ředitele ÚZSI ministr vnitra se souhlasem vlády, ministru vnitra je šéf rozvědky i odpovědný.

Rozvědka se v posledních měsících ocitla pod mimořádným tlakem a utrpěla zásadní šrám na své reputaci. Někteří příslušníci rozvědky jsou podle exministra Metnara podezřelí, že se dopustili „jednání, která mají znaky trestných činů“. Vznikla údajně škoda velkého rozsahu. Znaky protiprávního jednání mělo podle Metnara schválení nákupu majetku za nepřiměřenou cenu. Panují také podle něj pochybnosti, zda byl zaplacený majetek vůbec nakupován. Na rozvědku předtím nastoupil dlouholetý příslušník bezpečnostních složek BIS Radek Musílek, blízký Andreji Babišovi, který nařídil vyšetřování této údajné trestné činnosti a informacemi z vyšetřování Metnara vydatně zásoboval. Ve zpravodajské komunitě se ovšem objevily informace, že inspekce rozvědky tato podezření nepotvrdila.

Jan Hamáček se kvůli tomu s představiteli vedení rozvědky sešel na začátku srpna, a řekl tehdy, že na základě získaných informací rozhodne o dalším postupu. Očekávalo se jmenování náměstka Musílka, ten ale nakonec ředitelem jmenován nebyl a Jiřího Šaška nahradí Marek Šimandl z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Pro české tajné služby by to mohla být po delší době jedna ze snad dobrých zpráv.

Jan Hrbáček

Jan Hrbáček