INZERCE

Zásah slovenské Národní kriminální agentury. Foto: Policie Slovenské republiky

Rozuzlení v kauze Jidáš. Bývalý šéf slovenské kontrarozvědky Gašparovič je na svobodě

Bývalý vysoký důstojník Slovenské informační služby Peter Gašparovič je po více než roce na svobodě. Gašparovič byl zadržen během akce s krycím jménem Jidáš v prosinci 2020 spolu s prvním náměstkem Slovenské informační služby Borisem Beňem, důstojníkem Národní kriminální agentury Ladislavem Vičanem a také bývalým policejním prezidentem Milanem Lučanským. Informoval o tom portál Startitup a odkázal na Gašparovičova právníka Adriana Kučka.

„Ano, mohu potvrdit, že pan Gašparovič byl minulý týden ve čtvrtek propuštěn. Byl propuštěn Krajským soudem v Trnavě, písemné vyhotovení zatím nemám. Propuštěn byl na základě žádosti o podmíněné propuštění z vězení o měsíc dříve,“ řekl portálu Kucek.

Gašparovič byl zadržen během akce s krycím jménem Jidáš v prosinci 2020 spolu s prvním náměstkem Slovenské informační služby Borisem Benem, důstojníkem NAKA Ladislavem Vičanem a také bývalým policejním prezidentem Milanem Lučanským.

Tehdy byl obviněn z vydírání, za které mu hrozilo doživotí. Policie zadržela Gašparoviče poté, co s ní začal spolupracovat bývalý šéf Kriminálního úřadu finanční správy a spolupracující obviněný, takzvaný kajícník, Ľudovít Makó, popsal server Aktuality.sk.

Boží mlýny, Očistec, Jidáš

Bývalý ředitel kontrarozvědky SIS Petr Gašparovič a bývalý policista Ladislav Vičan byli pravomocně uznáni vinnými z korupční pomoci kontroverznímu podnikateli. Gašparovič dostal trest 22 měsíců, Vičan 20 měsíců vězení. Jedná se o přelomový rozsudek – první pravomocný rozsudek v kauze, v níž vypovídali Ľudovít Makó a Boris Beňa.

Oba si předtím odseděli asi 16 měsíců ve vazbě.

„Boží mlýny, Očistec, Jidáš. Podzim roku 2020 byl pro mnoho bývalých vrcholných představitelů bezpečnostních složek státu horký. V rukou policie skončili dva policejní prezidenti a velká skupina jejich nejbližších spolupracovníků, tři vysoce postavení siskaři a později na krátkou dobu i jejich předposlední šéf,“ napsal server Aktuality.sk.

Ve třetí várce zatčení během razie Jidáš byli zadrženi bývalý ředitel kontrarozvědky SIS Peter Gašparovič a bývalý policista Ladislav Vičan. Oba se podíleli na „pomoci“ kontroverznímu podnikateli Dušanu Bočkayovi, který se snažil odblokovat majetek své společnosti Bopal. Blokace byla důsledkem kontrol neprůhledných daňových operací společnosti Bopal, které se nelíbily daňovým zločincům. Během posezení u kávy v jednom z podniků v bratislavském komplexu Tři věže se konečně dozvěděl informace, které hledal. Řekl mu to tehdejší zástupce vedoucího Kriminálního úřadu Finanční správy Karol Cebo, kterého tam přivedl jeho šéf Ľudovít Makó.

Bočkay se dozvěděl, že majetek lze chránit prokázáním, že byl skutečně „zablokován“ již dříve – jako dluh ve prospěch třetí osoby. Bočkayova snaha o odblokování majetku společnosti však nakonec skončí pokusem vymoci od něj na oplátku nejméně 350 tisíc eur.

Podle zjištění vyšetřovatelů chtěli peníze získat tři muži: bývalý náměstek tajné služby Boris Beňa a již zmíněný Gašparovič, přičemž jako prostředník působil bývalý policista Ladislav Vičan. Podle státního zástupce podnikatel část peněz zaplatil – mělo jít o 200 tisíc eur.

„Když se kontroverzní podnikatel obrátil na policii, ta začala jeho případ řešit jako vydírání, ale nakonec ho překvalifikovala na korupci. Soudkyně Specializovaného trestního soudu Ružena Sabová loni 21. října Gašparoviče odsoudila na 11 let do vězení se středním stupněm ostrahy. Soudce mu také udělil pokutu ve výši 50 tisíc eur. Vičan byl odsouzen na 10 let do vězení se středním stupněm ostrahy. Jeho finanční pokuta činí 40 tisíc eur. Kromě toho mu byl zabaven vůz VW Touareg. Obžalovaní se však proti rozsudku odvolali,“ shrnuly Aktuality.sk.

Obžalobě čelila pouze dvojice Gašparovič – Vičan. Beňa je za svůj podíl na případu pravomocně odsouzen od května 2021. Po zadržení při razii začal Judáš spolupracovat s policií a nakonec po dohodě se státním zástupcem vyvázl s mírným trestem. Soud mu sice uložil tříletý trest odnětí svobody, ale jeho výkon podmíněně odložil na zkušební dobu pěti let. Zároveň mu byla uložena pokuta ve výši 14 tisíc eur. Kromě kauzy Bopal byl potrestán také za vynášení informací bývalému šéfovi daňové kriminálky Ľudovítovi Makóovi a exministru Františku Böhmovi.

Tento rozsudek byl v březnu Nejvyšším soudem Slovenské republiky zrušen a zmírněn. Gašparovič dostal 22 měsíců vězení za nepřímou korupci, musí také zaplatit finanční pokutu 20 tisíc eur. Vičan byl odsouzen k 20 měsícům vězení v ústavu s minimálním dohledem. Dále mu byla uložena pokuta ve výši 16 tisíc eur a propadnutí vozidla VW Passat.

„Částečně jsme vyhověli odvolání obžalovaných, ale nevyhověli jsme odvolání státního zástupce,“ řekl předseda senátu Patrik Príbelský.

Soud také upravil skutkovou větu – původně byla dvojice neprávem odsouzena za zvlášť závažný zločin přijetí úplatku, nyní však za trestný čin nepřímé korupce, kde je trestní sazba výrazně nižší.

(hrb)