Během sobotního jednání v Lánech ministr financí Babiš oznámil, že jeho návrh rozpočtu na rok 2016 se líbí prezidentu Zemanovi. 

Zeman prý nejvíce oceňuje, že návrh rozpočtu počítá s nižším schodkem, než který je plánovaný na letošní rok. Letos má státní rozpočet skončit se schodkem 100 miliard korun, ten na příští rok má mít schodek o 30 miliard nižší, tedy 70 miliard korun.

Výdaje státního rozpočtu v roce 2016 mají dosáhnout výše 1,14 bilionu korun, příjmy teda mají dosáhnout 1,07 bilionu. Téměř polovinu ze všech státních výdajů (47 %) má spolykat ministerstvo práce a sociálních věcí, celkem 536 miliard korun. To představuje oproti letošku nárůst o téměř 9 miliard. O dvě miliardy se mají zvýšit výdaje ministerstva obrany na 46,1 miliard korun a o 2,3 miliardy si má polepšit také ministerstvo školství na celkových 131,1 miliard korun. Podle ministra financí se mají snížit výdaje na dluhovou službu, a to o 7,5 miliardy korun.

Návrh státního rozpočtu sklízí kritiku pravicové části opozice. Například předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala okomentoval na sociálních sítích návrh státního rozpočtu na příští rok následovně: „Se současnou socialistickou vládou se na prioritách neshodneme. Zatímco podle ODS by vláda měla vysoký hospodářský růst využít ke snižování deficitu státního rozpočtu a zároveň rušení zbytečných daní, priority levicové vlády jsou ve zvyšování výdajů na sociální dávky a v nárůstu počtu a platů státních zaměstnanců. Andrej Babiš nám stále dává za vzor Chorvatsko, měl by si ho ale spíše vzít z Německa, kde je při nižším růstu než v ČR již několik let po sobě rozpočet vyrovnaný.“ Lídr občanských demokratů také upozorňuje na zajímavou věc, kterou dává do souvislosti s tím, jakou má hnutí ANO pozici ve vládě a jak vnímá své koaliční partnery: „Zatímco rezorty pod vedením hnutí ANO si výrazně polepší (průměrně o 8,7 %), ministerstva vedená jejich koaličními partnery čeká pokles (ČSSD -2,7 %, KDU-ČSL -4,7 %).“

Jako přinejmenším nestandardní lze také vnímat fakt, že k návrhu státního rozpočtu se vyjadřuje člen bankovní rady ČNB a s vysokou pravděpodobností také budoucí guvernér naší centrální banky Jiří Rusnok. Andrej Babiš včera „tvítoval“, že Jiří Rusnok jeho návrh rozpočtu podpořil. Doufejme, že to není signál nějaké budoucí spolupráce mezi vládou a centrální bankou.

Ministr Babiš již tradičně připomíná, že se zlepší výběr daní, což neopomněl zmínit také v souvislosti s návrhem rozpočtu na rok 2016. V této souvislosti je tedy třeba rovněž opakovaně připomínat, že přes neustálé ujišťování, jak se na ministerstvu financí maká, je celkový objem daní, vybraný ke konci letošního června stále o 3 miliardy nižší, než ve stejném období předchozího roku. Na dani z přidané hodnoty v letošním prvním pololetí stále chybí asi 8 miliard, na spotřební dani 3 miliardy. Výběr DPH je na srovnatelné úrovni jako v roce 2013. V roce 2013 česká ekonomika klesala o 0,5 %, v letošním prvním čtvrtletí česká ekonomika rostla o 4 %. Stále tedy není jasné, jakým způsobem chce Andrej Babiš výběr daní dramaticky zvýšit. Elektronické obojky na pokladny živnostníků to ale navzdory jeho tvrdošíjnému přesvědčování nejspíš nebudou.

Návrh státního rozpočtu by do konce září měla vláda projednat a schválit a poté jej předložit do Poslanecké sněmovny. V ní se dá očekávat tvrdý střet mezi vládní koalicí a opozičními stranami, nejspíše s ODS a TOP09 v čele. Pokud vláda státní rozpočet dolní komorou našeho parlamentu protlačí, pak půjde rovnou k prezidentovi. Senát o zákonu o státním rozpočtu nehlasuje.

Petr Musil