Nejnovější francouzský jaderný reaktor Flamanville 3 se po dvouměsíční přestávce vrací k provozu na omezený výkon. Zatím má podle oznámení na webu EDF výkon 200 megawattů z celkových 1620 MW. Vlastník, elektrárenská společnost EDF, hovoří o dosažení plného výkonu někdy v létě. Zároveň však do médií unikají zprávy o vážných problémech, které spouštění nového bloku komplikují.

Start bloku EPR ve Flamanville v Normandii na severním pobřeží Francie se odehrál loni 21. prosince. Moc důvodů k oslavě tehdy nebylo – zpoždění dosáhlo dvanácti let oproti původnímu plánu a náklady vzrostly mnohonásobně. Uvedení bloku do provozu zdaleka neznamená konec problému, ale jen začátek další kapitoly problémů. Deník La Tribune nedávno upozornil na potíže s provozem turbíny značky Arabelle.

Kde se stala chyba?

Společnost EDF v reakci na dotaz listu La Tribune nechtěla tyto informace komentovat a uvedla, že dodržuje svůj provizorní harmonogram s přechodem na 100 procent svého nominálního výkonu v létě 2025. „Zatímco technicky by reaktor mohl v nadcházejících měsících dobře dosáhnout plného tepelného výkonu, elektrický výkon bude snížen o 10 až 20 procent kvůli částečnému podtlaku,“ dodává k tomu zdroj deníku La Tribune.

Provoz 70 metrů dlouhé turbíny Arabelle, kterou vyrábí dceřiná společnost EDF, komplikuje přehřívání turboalternátoru. Podle expertů oslovených deníkem La Tribune by to mohlo být způsobeno vibracemi nebo špatným rozložením síly. Turbína stejného typu je v provozu na dvou blocích typu EPR v čínském Taishanu, tam se však žádné problémy v této části elektrárny neobjevily (problém zde nastal s netěsností palivových souborů).

Oprava turbíny má být součástí série oprav, které se odehrají po 18 měsících provozu flamanvillské trojky. Na rozdíl od běžné odstávky kvůli výměně palivových souborů, která trvá 30 až 40 dní, by tato první přestávka měla trvat „nejméně 250 dní,“ jak přiznal Régis Clément, zástupce ředitele divize jaderné energetiky EDF, už v prosinci loňského roku. EDF totiž chce využít tohoto přerušení provozu k výměně vadného víka tlakové nádoby reaktoru, což požaduje francouzský jaderný regulátor.

Jaderná elektrárna k nezaplacení

Problémy s nejnovějším francouzským jaderným blokem nejsou jen technického rázu, ale také ekonomického. Francouzský Účetní dvůr, který má podobnou roli jako Nejvyšší kontrolní úřad v Česku, v lednu vyčíslil celkové náklady na projekt Flamanville 3 na 23,7 miliardy eur (v cenách rok 2023, v přepočtu jde o 595 miliard korun). Samotná EDF uvádí nižší cifru, a sice 13,2 miliardy eur; ta je však bez finančních nákladů, bez nákladů na vyřazení z provozu a v cenách roku 2015.

Zároveň si Účetní dvůr postěžoval na neochotu EDF poskytnout údaje o předpokládané ziskovosti bloku Flamanville 3. Kontroloři odhadují, že při míře ziskovosti 4 procenta a při 85procentním využití kapacity bude elektrárna potřebovat cenu 122 eur/MWh, aby byla investice návratná. Pro srovnání: elektřina pro nejbližší tři roky s dodáním ve Francii se na energetické burze EEX obchoduje okolo 60 eur/MWh.

Mohlo by vás zajímat

EDF se přihlásila se zmenšeným reaktorem EPR o výkonu 1200 megawattů do soutěže na stavbu dvou bloků v Jaderné elektrárně Dukovany. Po vyřazení amerického Westinghouse zůstala ve hře jen korejská a francouzská nabídka. Česká vláda loni v červenci vybrala jako preferovaného dodavatele korejskou KHNP, která dle slov premiéra Petra Fialy porazila nabídku EDF v ceně i dalších parametrech. EDF následně napadla výsledek soutěže u antimonopolního úřadu a u Evropské komise.