INZERCE

Martin Stránský, foto: ED / Ondřej Fér

Rozhovor: Martin Stránský, přední postava českého bitcoinu

Pokud legislativa z trhu odstraní firmy jako je ta naše, může bitcoin začít sloužit i k financování terorismu, říká provozovatel bitcoinmatů Martin Stránský. 


V Česku se objevily první bankomaty na bitcoiny, proběhl už první soud kvůli bitcoinu – jak si tedy bitcoin v Česku stojí?

Myslím, že dobře. Kromě bitcoinmatů v Praze a v Brně funguje klientské centrum, existovala i služba umožňující placení bitcoiny na terminálech Sazky a na pobočkách České pošty. To ale teď není možné. Zájem o bitcoiny tu je, etabloval se.

Investor Martin Stránský obchoduje s virtuální měnou, působí také na soukromé Vysoké škole manažerské informatiky, ekonomiky a práva, která zatím jako jediná v Česku umožňuje uhradit školné bitcoiny.

Kdo se vůbec o bitcoin v Česku zajímá, kdo ho využivá?

Máme klienta, který bitcoin nakupuje jako investici. Pořád jsme na začátku bitcoinového období a zatím nikdo neví, k čemu se obrovský výpočetní výkon, který za ním stojí, dá využít. Bitcoin přitahuje svou volatilitou. Myslím si, že v současné době je bitcoin určený především pro odvážné investory.

Myslíte, že se blíží doba, kdy bude bitcoin ovlivňovat ekonomiku jako celek?

Spíš si myslím, že v současné době je bitcoin ze strany autorit vnímán jako bychom žili v době temna. Neznají to, nerozumí tomu – tak to co nejrychleji zakážeme. Když se bitcoin objevil na terminálech Sazky  třeba reakce pana Babiše mě zamrzela. Pro mě je pan Babiš podnikatelský vzor a kdyby měl zájem, jsem ochoten mu týden dělat zdarma asistenta, jen abych viděl, jakým způsobem je schopen svou práci zvládat. Takže mě mrzelo, že k bitcoinu nezaujal jiný postoj než “neznám to, a tak mi to vadí.” Ze strany establishmentu se skutečně nacházíme v době temna.

Velmi otevřeně pracujeme třeba s Finančním analytickým útvarem. Všem říkám, že bitcoin tu bude buď se mnou, s někým, koho dané orgány znají, kdo tu žije a má tu rodinu, anebo bude beze mě, bude evidován odněkud z Panamy nebo ze Seychel a bude to stejný model jako internetový hazard nebo sázky. Po deseti letech a poté, co se protočí desítky miliard, se český stát probere a začne udělovat licence.

Pokud nás někdo zardousí, dobrá – bitcoin ale nezničí.

Jak by podle vás měl vypadat postoj státní autority k bitcoinu?

V první řadě by bylo potřeba bitcoin pochopit. Mně jako liberálovi stačí jediná věc – že se dohodneme na tom, jaká jsou pravidla fungování. Máme zpracovanou reverzní právní analýzu, ve které je přesně vydefinováno, co bitcoin není. A víme také co bitcoin je. Ze své podstaty se jedná o ceninu. Pokud bychom se se státem dohodli, že věc chápeme stejně, máme už nastavená pravidla a můžeme se zabývat dalším rozvojem.

Zaznamenal jste obavu, že se bitcoin bude využívat třeba k daňovým únikům?

Daňové úniky byly, jsou a budou v době před bitcoinem i v době po něm. V současné době mi to přijde jako strašák a nesmysl. Neumím si představit, že by někdo chtěl dělat daňové úniky s komoditou, která může během okamžiku ztratit dvacet procent své hodnoty.

Když jsme u strašáků – může bitcoin sloužit k financování například teroristické činnosti.

Ano, může to tak být za předpokladu, že legislativa z trhu odstraní firmy našeho typu. My naopak chceme všechny bitcoinové toky zprůhlednit. Bitcoin je totiž jedním z produktů obrovské výpočetní sítě a to, co je klíčové, je právě ta síť. A ten kdo přijde s nápadem jak potenciál této sítě využít, vybuduje nový Facebook nebo Skype.

To spadá do pravomoci úřadu vicepremiéra Pavla Bělobrádka. Kontaktoval už vás někdo ohledně využití tohoto potenciálu třeba ve spolupráci akademické sféry a byznysu?

Zatím mě kontaktoval pouze Finanční analytický úřad a byli spokojení. Koneckonců mým cílem není usnadnit financování terorismu. Chci, aby se kultivovalo prostředí pro využívání bitcoinu a pokud mi někdo k tomu pověřený řekne, co pro to mám udělat, udělám to.

Může se Česko stát bitcoinovou velmocí?

Česko na špici bitcoinového vývoje bylo přinejmenším ve chvíli, kdy jsme spustili službu EasyCoin, která umožňovala za nákup Bitcoinu zaplatit na osmi tisících místech po celé České republice.

A teď jsme na tom jak?

Uvidíme, co bude dál. Fungujeme v Klientské centru na Arbesově náměstí, v provozu jsou bitcoinmaty ve Slovanské domě v Praze a v Galerii Vaňkovka v Brně a chystáme také něco, co bych popsal nejsnáze jako variantu internetového bankovnictví.

Ondřej Fér