Před pár dny byla mezi zástupci rumunské vlády a státní jadernou společností Nuclearelectrica podepsána dohoda o podpoře rozvoje národního strategického projektu na 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Cernavoda. Projekt 3. a 4. bloku elektrárny Cernavoda je považován za životně důležitý pro budoucnost země, protože pokryje více než třetinu předpokládaných energetických potřeb v letech 2030 a 2031, uvedl rumunský premiér Nicolae Ionel Ciuca. Kromě toho rozšíření výrobní kapacity v Černavodě udrží více než 20 000 pracovních míst v oblasti jaderné energetiky, dodal.
„Nacházíme se v rozhodujícím okamžiku pro rozvoj energetického sektoru v Rumunsku a pro výrobu energie z čistých a neznečišťujících zdrojů. Podpis dohody o podpoře rozvoje národních strategických projektů bloků 3 a 4 Cernavoda není jen společným institucionálním úsilím, ale představuje pevný závazek rumunského státu k dokončení tohoto projektu. Jsem přesvědčen, že zapojení a podpora rumunských orgánů na nejvyšší úrovni jsou nezbytné pro pokračování projektu Cernavoda a pro dokončení činností zapojených do druhé fáze vývoje v rámci odhadovaného harmonogramu. Evropa a svět jsou odhodlány poskytovat občanům a ekonomikám nezbytnou energii za cenově dostupných a ekologických podmínek. Rumunsko není výjimkou,“ uvedl k podpisu memoranda rumunský premiér Nicolae Ionel Ciuca.
Výstavba bloků 3 a 4 Cernavoda nezbytnou investicí pro Rumunsko budoucnosti a pokryje více než třetinu odhadovaných energetických potřeb pro roky 2030 a 2031.
„Rád bych také zdůraznil sociální výhody, které přináší rozšíření výrobní kapacity společnosti Cernavoda – zachování více než 20 000 pracovních míst ve špičkovém oboru, s nímž má Rumunsko zkušenosti na nejvyšší úrovni. Naše země má historii a zkušenosti s bezpečným provozem, máme zkušeného regulátora – a zde mluvíme o CNCAN – průmyslu, který může přispět k projektům jaderné energie, vysoce výkonné škole a silným partnerstvím na mezinárodní úrovni. Spolu s projektem bloků 3 a 4, který vstoupil do nové fáze, vývoj technologie založené na malých modulárních reaktorech (SMR) postaví Rumunsko do pozice lídra v oblasti čisté a bezpečné energie. Nadále spoléháme na podporu Spojených států amerických při rozvoji civilního jaderného programu, jednoho z pilířů, na kterém posílíme energetický profil Rumunska v souladu s evropskou vizí ochrany životního prostředí a cíli dekarbonizace. Americké financování ve výši 4 miliard dolarů a zprovoznění simulátoru SMR na Polytechnické univerzitě v Bukurešti poskytuje rovněž finanční zdroje potřebné k zahájení prvního projektu tohoto typu po projektu v USA, ale také přístup k špičkovým technologiím pro dnešní rumunské studenty, budoucí odborníky, kteří budou tyto zdroje výroby energie obsluhovat. Stejně cenná pro dosažení našich cílů je evropská podpora,“ uvedl rumunský premiér Nicolae Ionel Ciuca.
Mohlo by vás zajímat
Ciuca také přivítal rozhodnutí modernizačního fondu Evropské unie investovat 2,4 miliardy eur na podporu ekologické transformace. S dodatečnými investicemi ve výši 1,1 miliardy eur je Rumunsko hlavním příjemcem tohoto rozhodnutí.
„Rozvoj rumunského civilního jaderného programu byl a je prioritou ministerstva energetiky, vlády a zároveň má stálou podporu prezidenta Klause Iohannise, premiéra Nicolae Ionela Ciucă a také předsedů obou komor parlamentu, Aliny Gorghiu a Marcela Ciolacu. Podpisem dohody dokazujeme, že rumunský stát se plně podílí na zahájení a dokončení projektu výstavby 3. a 4. bloku v elektrárně Cernavodă. A nejsme v tom sami. Jsou s námi také američtí, kanadští, francouzští, italští, korejští, japonští a emirátští partneři. Ano, držíme slovo a Rumunsko se v blízké budoucnosti stane energeticky nezávislou zemí,“ zdůraznil rumunský ministr energetiky Virgil Popescu.
Podepsaná dohoda spolu se strategickými energetickými projekty a investicemi financovanými z Modernizačního fondu, včetně kapitalizace zemního plynu z rumunské černomořské oblasti prostřednictvím REPowerEU, zajistí stabilitu a energetickou nezávislost pro rumunské občany a podnikatelské prostředí, uvedl premiér. Předseda vlády vyjádřil poděkování všem institucím, které se podílely na přípravě dohody, a vyjádřil důvěru v rychlou realizaci tohoto strategického projektu, který dále upevní energetickou nezávislost země.
(nik)