INZERCE

Výroba aut v Mladé Boleslavi. Foto: ŠKODA AUTO

Rozdílné výsledky českého průmyslu: výroba osobních aut roste, hutnictví se propadá

Průmyslová produkce v červenci meziročně reálně vzrostla o 0,8 procenta, meziměsíčně byla nižší o 0,3 procenta. Za těmito na první pohled nudnými čísly, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, se však ukrývá velmi rozdílný vývoj jednotlivých odvětví českého průmyslu. Některá o 15 procent meziročně rostou, jiná naopak klesají.

Oproti loňskému létu výrazně ožil klíčový obor českého průmyslu – výroba osobních automobilů. Zatímco loni musely automobilky omezovat výrobu kvůli nedostatku čipů, letos se situace v dodávkách komponentů uklidnila. Výroba aut se díky tomu meziročně zvýšila o 15,8 procenta. „To je velmi dobrý výsledek vzhledem k tomu, že Škoda Auto vyhlásila pro první a poslední červencový týden celozávodní dovolenou,“ zmínila Jana Steckerová z analytického týmu Komerční banky.

Velmi rychlý meziroční růst vykazuje výroba oděvů (+19 procent) a obuvi (+18 procent), ale jejich podíl na českém průmyslu je poměrně nízký. Solidním tempem rostla v červenci také výroba průmyslových strojů a zařízení (o 5,7 procenta), energetika (o 5,4 procent) a těžební průmysl (o 4,9 procenta). Poměrně velký počet odvětví (výroba potravin a nápojů, papírenský průmysl, výroba léčiv, elektronický a elektrotechnický průmysl, výroba ostatních dopravních prostředků) stagnoval na loňské úrovni.

Do potíží se naopak dostává výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství. Obor, který si loni pochvaloval rostoucí výrobu i ziskovost, se nyní dostává do potíží. Propad výroby zde v červenci dosáhl minus 15,6 procenta. Pokles v prvním prázdninovém měsíci vykázal také chemický průmysl, výroba a zpracování plastů, zpracování dřeva a výroba nábytku.

Zahraniční obchod se propadá do deficitu

Průmysl stále více dusí rostoucí cena zemního plynu, která současně kazí výsledky zahraničního obchodu se zbožím. Podle oznámení ČSÚ skončila v červenci bilance zahraničního obchodu schodkem 22,8 miliardy korun, což byl meziročně o 12,4 miliardy korun horší výsledek.

Celkové saldo zahraničního obchodu nepříznivě ovlivnil především meziročně větší výdaje za ropu a zemní plyn – jen tyto dvě položky se meziročně prodražily o 24,6 miliardy korun. Příznivý vliv na celkové saldo měl naopak vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly (o 8,5 miliardy korun) a elektřinou (o 7,2 miliardy).

Meziročně vzrostl vývoz z České republiky o 10,2 procenta na 333,4 miliardy korun a dovoz o 13,8 procenta na 356,3 miliardy korun. „V lednu až červenci 2022 vykázala obchodní bilance schodek 100,1 miliardy korun, zatímco ve stejném období roku 2021 skončila přebytkem 64,5 miliardy korun,“ dodává k tomu Stanislav Konvička, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ.

Tomáš Rovný