INZERCE

Nové bateriové úložiště s kapacitou 22 MWh v Plané nad Lužnicí: Foto: C-energy

Rostou nejen houby. Firmy C-energy a MND představily své nově dokončené energetické zdroje

Hned dva moderní energetické zdroje byly dnes v Česku slavnostně uvedeny do provozu. Prvním z nich je nové bateriové úložiště v areálu energetického zdroje v Plané nad Lužnicí, které postavila energetická společnost C-Energy. Druhým jsou kogenerační jednotky v Borkovanech na Břeclavsku s přímým napojením na plynové vrty společnosti MND. Oba zdroje se uplatní při poskytování služeb výkonové rovnováhy pro ČEPS.

C-Energy v Plané nad Lužnicí postavila bateriové úložiště o výkonu 15 megawattů, jeho kapacita dosahuje 22 megawatthodin (MWh). Je tak jen o málo menší než největší bateriové úložiště v Česku, které postavila firma E.nest Energy na Mělnicku. C-Energy už od roku 2019 jedno menší úložiště o výkonu 4 MW a kapacitě 4 MWh provozuje, další takové zařízení výkonu 8 MW a kapacitě 8 MWh chce dokončit v prvním čtvrtletí příštího roku v areálu Teplárny Tábor.

„Na prostém srovnání čísel je patrné, jaký pokrok byl během pěti let v oblasti bateriových systémů dosažen. Aktuální baterie má devětkrát větší kapacitu a zásadně vyšší účinnost cyklu, která dosahuje více než 90 procent. Byť z hlediska velikosti ani tato baterie neudrží své prvenství dlouho, pro náš energetický zdroj je klíčová její funkcionalita a přímé připojení na konvenční energetický zdroj,“ uvedl jednatel a spoluvlastník C-energy Ivo Nejdl.

Obě bateriová úložiště v Plané nad Lužnicí fungují spolu s dalšími energetickými zdroji v této lokalitě. Nachází se zde kotel na biomasu, plynové kogenerační jednotky a fotovoltaická elektrárna. V nejbližších letech zde má vyrůst ještě zdrojů na energetické využití komunálního odpadu. Více o společnosti C-Energy se dočtete ve zprávě Plus 120 procent. Elektrárna C-energy vydělala skoro 800 milionů korun po zdanění.

Plyn z vrtu rovnou do kogenerační jednotky

Zatím unikátní energetický projekt, který nemá v Česku obdoby, dnes představila společnost MND. Jedná se o přímé napojení kogeneračních jednotek na dodávky zemního plynu z lokálních vrtů. „Využívání našeho plynu přímo ze sond pro regulaci nerovnovážných stavů v elektrizační soustavě Česka je z jedním projektů, ve kterých spatřujeme velký potenciál. V budoucnosti hodláme tuto oblast rozvíjet – a to i v zahraničí,“ zmínila Jana Hamršmídová, ředitelka divize Energy ve společnosti MND.

Pilotní projekt u Borkovan na Břeclavsku zahrnuje šest kogeneračních jednotek s celkovým výkonem 3 MW. Ty jsou napojeny přímo na těžbu plynu v okolí městečka Klobouky u Brna. Hlavní výhodou přímého napojení na plynové vrty je úspora peněz za distribuci plynu a z toho vyplývající nižší náklady na výrobu elektřiny.

Projekt vznikl ve spolupráci MND s českým výrobcem kogeneračních jednotek GENTEC CHP. Obě společnosti deklarovaly zájem realizovat další podobné projekty v Česku i v zahraničí. „Tento pilotní projekt potvrzuje důležitou roli kogeneračních jednotek pro bezpečný odchod české energetiky od uhlí. Zájem o zapojování plynových kogeneračních jednotek do služeb výkonové rovnováhy a trhu s flexibilitou enormně stoupá. V tuto chvíli připravujeme na českém trhu další obdobné dodávky objemu přesahujícím 30 MW,“ doplnil ředitel společnosti GENTEC CHP Václav Klein.

Obě zmíněné slavnostní akce přitáhly pozornost politiků. Zatímco přestřižení pásky u nového bateriového úložiště na Táborsku si nenechal ujít hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba, na spuštění malé plynové elektrárny v Borkovanech dorazil nový ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

(dtr)