INZERCE

Spodní část kazety TVS-2M s tolerantními palivovými proutky. Foto: tisková zpráva Rosatomu

Rosatom začal testovat nové palivové soubory, odolné vůči havárii jaderného reaktoru

Koncern Rosatom začal na druhém bloku Rostovské jaderné elektrárny testovat provoz prvních palivových proutků patřících mezi tolerantní palivo. Inovativní palivové soubory mají být odolné vůči haváriím, což umožní zvýšení bezpečnosti jaderných elektráren.

Během plánované odstávky spojené s výměnou paliva pracovníci do aktivní zóny reaktoru VVER-1000 zavezli také tři kombinované palivové kazety typu TVS-2M. Každá z nich kromě standardních palivových proutků obsahuje dvanáct inovativních proutků typu ATF (accident tolerant fuel). Šest z nich má pokrytí vyrobené ze slitiny chromu a niklu a šest používá zirkoniové pokrytí s chromovým povlakem.

Oba inovativní typy proutků omezují průběh parozirkoniové reakce, kdy se voda na přehřátém zirkoniovém pokrytí rozkládá na kyslík a vodík, nebo úplně vylučují její rozběhnutí. Tato reakce představuje hlavní riziko během mimořádné události, kdy jaderný blok přijde o schopnost chladit palivo v aktivní zóně.

Zavezení tolerantního paliva vyvinutého ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom do reaktoru v Rostovské elektrárně předcházely zkoušky ve výzkumném reaktoru a vypracování dokumentace nezbytné pro povolení ze strany ruského jaderného dozoru Rostechnadzor. Za tímto účelem byly zvoleny dva konzervativní typy paliva, které mění materiál pokrytí, ale nemění palivové tablety uzavřené uvnitř.

Výroba palivových souborů pro jaderné elektrárny v ruském podniku Tvel. Zdroj: fotobanka koncernu Rosatom

Výrobcem palivových souborů je Tvel, což je dceřiný podnik Rosatomu. „Provoz paliva v energetickém reaktoru je velmi důležitým krokem pro budoucí komercionalizaci tohoto produktu. Vývoj paliva ATF je klíčovým trendem ve světové jaderné komunitě posledních let a jeho cílem je prakticky vyloučit havárie, které by měly negativní vliv na okolí elektrárny. Varianty tolerantního paliva s novými materiály palivových tablet navíc mohou zvýšit ekonomickou efektivitu provozu stávajících bloků. Podle názoru mezinárodních odborníků bude palivo ATF dominovat na trhu už v poměrně krátkém horizontu,“ uvedla prezidentka společnosti Tvel Natalia Nikipelovová.

Zkoušky tolerantního paliva vyvíjeného Rosatomem pro lehkovodní reaktory VVER probíhají od roku 2018. První proutky mají za sebou dva úplné ozařovací cykly ve výzkumném reaktoru MIR v Dimitrovgradu, během nich nedošlo k porušení jejich hermetičnosti. Testují se čtyři kombinace materiálů: palivové tablety z tradičního oxidu uraničitého a ze slitiny uranu a molybdenu s vysokou tepelnou vodivostí; pokrytí z klasického zirkonia s chromovým povlakem a slitina chromu a niklu. Na základě reaktorových zkoušek bude vybrána optimální varianta z hlediska technického i ekonomického.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Zaměřuje se na výstavbu a provozování jaderných elektráren, ale také na obohacování uranu, výrobu palivových souborů a provozování jaderných ledoborců. Rosatom byl vážným zájemcem o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, ale po vrbětické aféře byl z českého jaderného tendru vyloučen.

Tomáš Rovný