INZERCE

Ilustrační obrázek vodíkové stanice. Foto: Essential Communication

Rosatom chce vyrábět na Sachalinu vodík, zájem o něj má Japonsko a Jižní Korea

Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom vstupuje do nového oboru. V konsorciu se společností Air Liquide by chtěla vyrábět na ostrově Sachalin vodík. Využít chce metodu parní konverze zemního plynu se zachytáváním uhlíku, aby získaný vodík bylo možné považovat za nízkoemisní.

Projekt výroby vodíku na ruském ostrově Sachalin zatím prošel studií proveditelnosti. Naváže na ni fáze prvních inženýringových prací. Do budoucna Rosatom počítá s výrobou a přepravou vodíku ke spotřebitelům z oblasti energetiky, dopravy a průmyslu. Vláda Sachalinské oblasti projekt podporuje. „Pro náš region jde o velmi důležitý projekt a těšíme se na jeho úspěšnou realizaci,“ uvedl gubernátor Sachalinské oblasti Valerij Limarenko.

Část výroby má jít na export. „Vidíme, že mnoho firem z asijsko-pacifického regionu přikládá rozvoji vodíkového hospodářství velký význam a má zájem o dovoz nízkouhlíkového vodíku z Ruska. Už probíhají jednání s Japonskem a Jižní Koreou, podle kterých by měl být mezinárodní řetězec dodávek spuštěn v roce 2025,“ řekl k projektu prezident mezinárodní divize Rosatomu (Rusatom Overseas) Jevgenij Pakermanov.

Na ostrově Sachalin – přesněji řečeno u jeho pobřeží v Ochotském moři – se v posledních 25 letech rozvíjí těžba ropy a zemního plynu. Za projektem Sachalin-I stojí konsorcium vedené americkým koncernem ExxonMobile, těžbu v projektu Sachalin-II zajišťuje společný podnik s účastí Gazpromu, Shellu, Mitsui a Mitsubishi. Vzniklo zde také historicky první zařízení na zkapalňování zemního plynu (LNG) v Rusku, jeho produkce směřuje hlavně do Japonska.

Rosatom v posledních letech expanduje i mimo tradiční oblast působnosti – výstavbu a provozování jaderných elektráren včetně výroby jaderného paliva. Na jihu evropské části Ruska staví větrné elektrárny, v říjnu loňského roku spustil do provozu svou pátou větrnou farmu. Na konci loňského roku uzavřel smlouvu s kanadskou společností Alpha Lithium, díky níž kapitálově vstoupí do projektu na těžbu lithia v severní Argentině.

Tomáš Rovný