Když zavřeme kohouty na ropovodech z Ruska dramaticky proděláme. Není vůbec žádná záruka, že by slovenské a maďarské rafinerie mohly bez ruské ropy fungovat, prohlásil v televizním rozhovoru předseda představenstva a generální ředitel maďarské Skupiny MOL Zsolt Hernádi.

„Pokud bychom přestali používat ruskou ropu, stálo by to Maďarsko dalších 500-600 milionů dolarů (cca 450-540 milionů eur),“ konstatoval Zsolt Hernádi. A přitvrdil: Podle něj neexistuje žádná záruka, že maďarské a slovenské rafinerie budou schopny fungovat bez ruské ropy.

Závislost na jednom ropovodu s nespolehlivým operátorem

Po zastavení dodávek na ropovodu Družba by MOL, respektive maďarská rafinerie v Százhalombattě a slovenská rafinerie v Bratislavě byly závislé na jediném ropovodu – chorvatské Adrie.

Zsolt Hernádi upozornil, že chorvatský provozovatel ropovodu Adria už zneužil nebo se alespoň pokusil zneužít svého postavení. Připomněl, že v létě 2022 byl zdvojnásoben přepravní tarif, který byl již dříve vysoký. Každopádně by pravděpodobně nebyli schopni přepravit tímto ropovodem tolik ropy, kolik tyto dvě rafinerie potřebují.

Po ruské anexi Krymu byla navýšena kapacita maďarského úseku plynovodu z Jadranu do bratislavské rafinérie. Důvod? Protože se tehdy zjistilo, že ke konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, který by mohl vést k odstavení plynovodu Družba může dojít kdykoli. V Chorvatsku ale k navýšení kapacity nedošlo.

Mohlo by vás zajímat

ředitel rafinerie
Zsolt Hernádi doufá, že není v zájmu nikoho zastavit ropovod Družba. Ani Ukrajiny. Foto: Rogtec

Spolupráce s Ukrajinou funguje

Navzdory válce na Ukrajině a dalším okolnostem funguje podle Hernádiho spolupráce s Ukrajinou na profesionální úrovni. Připomněl, že mohou ovšem zasáhnout mohou mocensko-politické aspekty.

Zsolt Hernádi proto doufá, že není v zájmu nikoho zastavit proudění ropy v ropovodu Družba. Ani Ukrajiny.

Kromě toho podle něj Rusko prodává své energetické zdroje jiným subjektům a zpracované produkty se pak vracejí do Evropy, například z Dálného východu, s mnohem větší ekologickou stopou.

Zsolt Hernádi dodal, že před deseti lety „všichni mluvili o ekologizaci“, ale to už neplatí.

„Už nejde o to být ekologický, ale nebýt proruský,“ uzavřel Zsolt Hernádi.