Dnes je to přesně rok od chvíle, kdy se zhroutila Sberbank CZ s ruským vlastníkem. Česká národní banka zahájila loni 28. února kroky směřující k odejmutí bankovní licence. Po roce to vypadá na výjimečně vydařený bankrot. Pojištěné vklady se podařilo rychle vyplatit a brzy se dočkají peněz i větší věřitelé.

Něco takového Česko nezažilo dvacet let. Dlouhé fronty lidí, kteří si přišli vybrat peníze z banky, dokud je to možné. K masivnímu výběru peněz ze Sberbank CZ došlo už před ruskou invazí na Ukrajinu. Klienti začali stahoval peníze od 21. února, což je mimochodem datum, kdy režim Vladimira Putina uznal „nezávislost“ Doněcké a Luhanské lidové republiky. Už v ten moment bystřejším klientům došlo, že mít peníze v bance s ruským vlastníkem není moudrý nápad.

Začalo to tři dny před invazí

Podle informací v rozhodnutí ČNB vyplatila Sberbank CZ svým klientům od 21. do 25. února vklady ve výši téměř 20 miliard korun, což bylo 27 procent veškerých depozit (z celkového objemu cca 72 miliard korun). Další platby ve výši 6,1 miliardy korun již banka nezvládla odeslat, protože zkrátka došla likvidní hotovost.

Proto musela Sberbank CZ přistoupit od 25. února k následujícím opatřením: zkrácení provozní doby všech poboček, snížení denního limitu debetních a kreditních karet na 10 000 korun a zastavení služeb internetového bankovnictví pro veškerou klientelu. O tři dny později zůstávaly pobočky dál zavřené a denní limit pro platby kartou klesl na 1000 korun.

ČNB na nic nečekala a 28. února zahájila se Sberbank CZ řízení o odnětí licence pro její neschopnost plnit závazky vůči klientům. Centrální banka současně se zahájením správního řízení vydala předběžné opatření, kterým bance zamezila poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů a omezila ji v nakládání s aktivy.

Vedení banky se v té době ještě nevzdávalo. Situaci chtělo řešit zvýšením úrokových sazeb na spořících účtech pro retail, prodejem vybraných úvěrů i pomocí ze strany vlastníka, tedy rakouské dcery ruské Sberbank. Jenže reputační riziko spojené s ruským vlastníkem bylo natolik silné, že zájem o výběr peněz co možná nejrychleji nepolevil.

Mohlo by vás zajímat

Sberbank CZ sice navyšovala hotovost díky splácení úvěrů, ale získané jednotky miliard korun nemohly stačit na vyplacení všech závazků. V té době v bance zůstávaly vklady klientů ve výši 52,6 miliardy korun (25,7 miliardy pojištěných vkladů a 26,9 miliardy nepojištěných).

Konečný verdikt vynesla Česká národní banka 14. dubna: „Společnosti Sberbank CZ se podle ustanovení § 34 odst. 2 písm. f) zákona o bankách odnímá licence, neboť ode dne 25.2.2022 již není schopna plnit své závazky vůči věřitelům.“ Rozhodnutí nabylo právní moci 30. dubna po uplynutí lhůty pro podání rozkladu.

Pojištěné vklady už jsou skoro vyplacené

Spolehlivě tehdy zafungoval Garanční systém finančního trhu, který začal vyplácet výplaty náhrad vkladů v padlé Sberbank CZ 9. března loňského roku, tedy sedm pracovních dnů po pádu banky. Garanční systém od té doby vyplatil prostřednictvím poboček Komerční banky náhradu vkladů více než 87 tisícům klientů Sberbank CZ, kteří získali nazpět celkem přes 25,36 miliardy korun.

Ze zákona jsou u Garančního systému pojištěny jen vklady fyzických a právnických osob, a to do výše 100 000 eur (loni limit vycházel na cca 2,5 milionu korun). Větší věřitelé, typicky se jedná o větší firmy, kraje a města, se náhrady peněz dočkají až v závislosti na výsledku insolvenčního řízení banky.

Ale i tady situace vypadá nadějně. Insolvenční správkyně padlé banky Jiřina Lužová podepsala v prosinci s Českou spořitelnou smlouvu o prodeji úvěrového portfolia v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun. Kupní cena činí 41,05 miliardy korun. V případě úspěšného vypořádání prodeje se otevírá cesta k vypořádání věřitelů v druhé polovině tohoto roku.

Výtěžek insolvence 90 až 100 procent

Nabídka České spořitelny společně s dostupnou hotovostí a předpokládaným výtěžkem ze zpeněžení ostatních aktiv Sberbank CZ by měla dostačovat k 100procentnímu uspokojení věřitelů v první a druhé skupině a také k více než 90procentnímu uspokojení věřitelů ve třetí skupině, kam spadají kraje, města, obce a velké společnosti. Pro představu dodáváme, že u většiny bankrotů v Česku se uspokojení věřitelů pohybuje do 10 procent (v případě historických bankrotů bank a družstevních záložen to bylo 38 procent).

„Průměrná doba insolvenčních řízení bank a družstevních záložen v Česku je aktuálně asi 15 let, v případě Sberbank mohou být pohledávky vyrovnány už do jednoho roku od začátku insolvenčního řízení. Průměrná výše prvního plnění z insolvenčních řízení bank bývá 26 procent z pohledávky, v aktuálním insolvenčním řízení se Sberbank CZ mohou dostat věřitelé až 100 procent ze svých pohledávek,“ shrnuje kauzu pádu Sberbank CZ výkonná ředitelka Garančního systému Renáta Kadlecová.

dtr