Středa, 10. srpna, 2022

Rok bez sucha přeje vodním elektrárnám. ČEZ vyrábí oproti loňsku o 11 procent víc elektřiny

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Příznivé klimatické podmínky a investice do modernizace umožnily navýšení bezemisní výroby elektřiny z vody o 11 procent. Jedná se o údaj za hydroelektrárny skupiny ČEZ v prvním až třetím čtvrtletí. Růst táhly především elektrárny Vltavské kaskády, kde se výroba meziročně zvýšila o 50 procent.

Nebývale silné nárůsty vykázaly tři velké vodní elektrárny na Vltavě. Orlík oproti loňskému lednu až září navýšil produkci elektrické energie o 60,5 procenta na 263 milionů kilowatthodin, Slapy o 65 procent na 232 milionů a Štěchovice I o 66,7 procenta na 69,5 milionu kWh. Dařilo se i malým vodním elektrárnám na Berounce, Chrudimce a Moravě, které navýšily produkci o 12 procent.

Velké, malé a přečerpávací vodní elektrárny provozované Skupinou ČEZ v České republice vyrobily za prvních devět měsíců tohoto roku téměř 1,9 miliardy kWh elektřiny, meziročně o 11 procent více.

„Letošní rok na vodních elektrárnách můžeme zatím díky přízni počasí hodnotit jako opravdu vydařený. Nespoléháme ale jen na pomoc shůry, dobrým výsledkům jdeme vstříc i pokračující modernizací a zvyšováním efektivity všech typů vodních elektráren,“ komentoval výsledky Jan Kalina, člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ.

Velká modernizační vlna za více než 3 miliardy korun proběhla v posledních 15 letech na 22 vodních elektrárnách Skupiny ČEZ. Celkový výkon modernizovaných soustrojí činí 1 425 megawattů, což odpovídá třem ze čtyř bloků jaderné elektrárny Dukovany.

Letos ČEZ dokončil modernizaci elektrárny Kamýk a přistoupil k poslední fázi obnovy elektrárny Slapy. Finišují také komplexní opravy na Hracholuskách a Práčově.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter