Konec front na přepážkách nebo objednávání, řidičské průkazy si budou moci lidé vyzvedávat ve výdejních boxech a na individuálně zvolených místech. Počítá s tím novela vyhlášky, kterou předkládá ministerstvo dopravy. O přepravu dokladů se má postarat podle mluvčí resortu dopravy Aleny Mühl vítězný doručovatel, společnost Balíkovna. Vkládat zásilky bude moci do všech boxů, které má na starosti. Zabezpečení funguje podle Aleny Mühl stejně, jako u běžných zásilek z e-shopu.
Lidem tak bude stačit při vyzvedávání dokladů zadat kód, spárovat příslušnou aplikaci s boxem nebo například zadat QR kód. „Žadatelé jsou zvyklí na proces objednávky a doručení zboží v e-shopu, a proto ministerstvo dopravy doručení řidičských průkazů přizpůsobilo očekáváním uživatelů,“ konstatovala mluvčí.
Analytik společnosti Balíkovna Filip Dvořák k tomu na sociální síti LinkendIn uvedl, že od července letošního roku bude možné pro doručení řidičského průkazu využít síť čítající více než 10 tisíc míst. „A to je oproti 205 úřadům rapidní zvýšení dostupnosti. O časových možnostech nemluvě,“ napsal.
Do poštovních schránek nebude možné řidičské průkazy doručovat, protože u nich není takové zabezpečení jako u výdejních boxů. Boxy jsou navíc podle Mühl přístupné 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a žadatel si tedy sám určí čas i místo vyzvednutí.
Mohlo by vás zajímat
Zvolená formulace k výdejním místům ale ve vyhlášce narazila u některých úřadů. Ministerstvo vnitra v připomínkovém řízení k návrhu upozornilo, že je potřeba vysvětlit, co se rozumí výdejními místy, tedy že se bude jednat například o samoobslužné boxy, do kterých si občané nechávají doručovat zásilky. Přidalo i zásadní technickou poznámku, že v nových návrzích podoby řidičských průkazů chybí údaj o místě narození držitele.
Pojem výdejního místa chtěla osvětlit i Digitální a informační agentura (DIA). „Definice zmíněného pojmu není uvedena v zákoně č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ani v návrhu novely tohoto zákona, která je aktuálně projednávána Poslaneckou sněmovnou ČR jako sněmovní tisk č. 813/0, a ani v samotném návrhu vyhlášky (či v jejím účinném znění),“ uvedla ve své připomínce.
Mluvčí ministerstva dopravy Mühl uvedla, že „boxy“ spadají pod termín výdejní místa, není tedy třeba vše jednotlivě specifikovat.
Současný návrh vyhlášky o řidičských průkazech a registru řidičů ministerstvo dopravy předkládá v souvislosti s návrhem rozsáhlé novely zákona o silničním provozu, který v současnosti projednává Poslanecká sněmovna.
Ministerstvo financí k materiálu připojilo pochvalu, že návrh nepřináší žádné nové finanční dopady do státního rozpočtu a nemá vliv ani na ostatní veřejné rozpočty. Rovnou ale také doporučuje, aby došlo v koordinaci s Evropskou unií také k výraznému prodloužení platnosti průkazů a v blízké budoucnosti i zavedení jejich digitální verze. Argumentuje digitalizací státní správy, snižováním nákladů na administraci.
Virtuální verze průkazů by podle resortu financí zároveň zjednodušila celou problematiku novely vyhlášky. V současnosti je možné v České republice od ledna loňského roku řídit automobil, aniž by měl řidič svůj průkaz v podobě kartičky fyzicky u sebe.
Koncem března se vyjednavači Evropského parlamentu a Rady Evropské unie dohodli na nových pravidlech, která digitální průkaz zavádějí. Dostupný bude na chytrých telefonech spolu s celoevropskou technologií digitální peněženky. Podle nových pravidel budou digitální doklady hlavním formátem v Evropské unii. Členské státy budou mít pět let a šest měsíců po vstupu nových pravidel v platnost, aby uvedly novinky do praxe. Řidiči budou mít podle dohody ale i nadále možnost žádat o fyzickou podobu řidičských průkazů.