INZERCE

Geotermální elektrárna Nesjavellir na Islandu. Foto: Wikimedia Commons (autor Gretar Ívarsson, volně k použití)

Revoluční způsob ukládání oxidu uhličitého otestují na Islandu. Speciální trubky pro vrty dodá český výrobce

Český závod společnosti Huisman zahájil výrobu speciálních trubek na nové výrobní lince ve Sviadnově na Ostravsku. Unikátní trubky využije společnost Carbfix pro svůj pilotní vrt na Islandu, jehož cílem je dlouhodobé a bezpečné skladování oxidu uhličitého v podzemí.

Vývoj trubek z pevného kompozitního materiálu trval přibližně čtyři roky a probíhal v nizozemském Huismanu, kde se také vyrobila první část trubek pro projekt Carbfix. Poté se linka s vyrobenými trubkami přesunula do Česka, kde byly na trubky doplněny závity a provedeny dokončovací práce.

„Další trubky pro islandský projekt již budeme vyrábět kompletně u nás ve Sviadnově. Ještě ladíme některé výrobní operace, abychom měli novou linku nachystanou pro budoucí sériovou výrobu a další zakázky,“ popisuje Karel Pavlíček, Managing Director závodu Huisman v České republice.

Ukládání trubek firmy Huisman do podzemního vrtu. Foto: Huisman (tisk. zpráva)

Čím jsou tyto trubky unikátní? „Kompozitní trubky vyvinuté a vyráběné v Huismanu mají předpokládanou životnost v hlubinném prostředí až 30 let. Trubky totiž ve vysoce korozivním prostředí nerezavějí a uvnitř se neusazují žádné minerály, takže se nesnižuje průtočnost trubek v čase, což přináší nemalé úspory,“ uvádí hlavní výhody Martin Vojtek, Assembly Manager českého Huismanu.

První dodávka a instalace kompozitních trubek z Huismanu je určena pro společnost Carbfix, která je využije v pilotním vrtu projektu Coda Terminal na Islandu. Jednotlivé fáze procesu „přeměny oxidu uhličitého v kámen“ zahrnují rozpuštění CO2 v mořské vodě, přečerpání prostřednictvím kompozitních trubek do čedičové horniny v podzemí, kde následuje reakce s horninovým prostředím.

Během dvou let vzniknou v podzemí přírodní cestou stabilní uhličitanové minerály, tím se oxid uhličitý bezpečně a dlouhodobě uskladní. Tím zmizí hlavní slabina dříve zvažovaných technologií na zachytávání a ukládání uhlíku (CCS) – tedy riziko úniku CO2 zpět do atmosféry.

Cílem pilotního projektu na Islandu je zachytávat emise oxidu uhličitého v geotermálních elektrárnách. Společnost Carbfix obdržela grant z Evropského inovačního fondu na zprovoznění zařízení pro zachycování CO2 v elektrárně Hellisheiði. Nové zachycovací zařízení zvýší účinnost zachytávání na 95 procent celkových emisí CO2. Očekávání je, že sníží emise o 500 tisíc tun CO2 během 20leté životnosti zařízení.

Společnost Huisman, která působí ve Sviadnově od roku 1997, se zabývá výrobou strojírenských výrobků s vysokou přidanou hodnotou pro energetický, námořní, těžební a železniční průmysl. Mezi produkty firmy patří námořní a pozemní jeřáby, mobilní vrtné soupravy, řešení pro pokládání potrubí v moři, podvozky pro stavební a údržbová kolejová vozidla, kompozitní trubky a další. Většina produkce míří na export.

(rov)