Ceny elektřiny na spotovém trhu kolísají od hodnot blízkých nule až po stovky eur za megawatthodinu. Chcete z toho mít prospěch a načasovat si provoz energeticky náročných spotřebičů na dobu, kdy je elektřina levná? Zatím to není možné, avšak cestu k této možnosti mají umožnit moderní, takzvané chytré elektroměry.

Podle zákona musí od července příštího roku distribuční společnosti začít osazovat všechna odběrná místa se spotřebou nad 6 MWh ročně chytrým měřidlem. Běžných domácností v bytech se základní sazbou D02 se to tedy většinou netýká. Domácnosti s vyšší spotřebou, které využívají elektrické vytápění, tepelné čerpadlo či dobíjení elektromobilu, se moderního elektroměru dočkají během let 2024 až 2027.

EG.D nabídne takzvaný smart metering i lidem s nižší spotřebou. „My jsme se rozhodli, že půjdeme ještě nad rámec této povinnosti a plánujeme osadit chytrým měřením všechna dvoutarifní odběrná místa, což aktuálně činní vyměnit elektroměr u zhruba 560 tisíc odběratelů,“ upozornil Tomáš Samuel, projektový manažer EG.D s odpovědností za projekt zavádění chytrého měření.

Chytré elektroměry už společnost EG.D montovala například na Písecku. Foto: EG.D

Distribuční společnost EG.D, která je součástí skupiny E.ON a provozuje rozvodnou síť v jižní části republiky, již tato nová zařízení vyzkoušela v rámci pilotních projektů. Během nich nainstalovala v několika lokalitách zhruba 33 tisíc chytrých elektroměrů. Konkrétně se zaměřila na Písecko, Blatensko a Pacovsko.

„V energetice aktuálně vidíme velké změny směrem k její decentralizaci. Tradiční toky energie od konvenčních zdrojů ke spotřebitelům se mění. Lidé už nejsou pouze konzumenti, ale jsou také producenti. Do sítě se zapojuje obrovské množství obnovitelných zdrojů a díky nově schválené legislativě budou lidé moci od příštího roku energii nejen přijímat a vyrábět, ale také sdílet,“ vysvětluje David Šafář, člen představenstva společnosti EG.D.

Mohlo by vás zajímat

„Základem tohoto nového energetického světa je i nadále distribuční síť a naše poslání je stále ji spolehlivě řídit. Abychom toho byli schopni, potřebujeme detailní a rychlé informace o tom, co se v síti děje a klíčové tak jsou chytré technologie, které už do sítě dlouhodobě instalujeme a každý rok jde na jejich implementaci značná část investičních prostředků,“ doplnil David Šafář.

Jak zástupci EG.D dodávají, výměna klasického elektroměru za chytrý bude pro klienty zcela zdarma. A kromě výhod pro řízení sítě přinese řadu pozitivních prvků i pro samotné zákazníky.

Jedním z nich je fakt, že už nebude zapotřebí klasické odečítání elektroměrů. Elektroměry budou posílat data o spotřebě každý den samy. Vždy aktuální informace o naměřených hodnotách se budou hodit při změně dodavatele, přepisu odběrného místa, mimořádné fakturaci nebo při změně ceny.

(dtr)