Francouzská energetická společnost EDF, nyní již stoprocentně pod kontrolou státu, se chystá obnovit výstavbu jaderných elektráren. Ve středu 28. června schválila správní rada energetické skupiny rozhodnutí o podání žádosti o povolení výstavby dvou reaktorů nové generace v elektrárně Penly, která se nachází na severu Francie u města Dieppe.
Jak dále EDF uvedla v oznámení pro média, přípravné práce na stavbě by mohly začít ještě před koncem letošního roku. Samotné stavební práce by měly začít v roce 2027 a první ze dvou reaktorů by měl být uveden do provozu mezi lety 2035 až 2037.
Elektrárna EPR2, která je navržena tak, aby vyráběla elektřinu odpovídající roční spotřebě regionu s více než 3 miliony obyvatel. „Jsme potěšeni, že Normandie byla vybrána pro výstavbu EPR2. Je to velký přínos pro normandský průmysl. Normandie má vysokou úroveň know-how a odborných znalostí v oblasti energetiky a nachází se zde více než 15 procent civilních jaderných zařízení v zemi,“ vysvětluje Hervé Morin, prezident regionu Normandie.
Jaderný průmysl v Normandii dnes vytváří přibližně 28 tisíc pracovních míst, z toho 18 tisíc přímých a 10 tisíc nepřímých. Podle odhadu EDF povede výstavba reaktoru EPR2 v Penly ke vzniku až 10 tisíc nových pracovních pozic.
EPR2 vychází ze staršího modelu EPR. Po četných problémech, které francouzský jaderný průmysl zaznamenal při výstavbě prvních bloků EPR ve Flamanville a finském Olkiluotu, došlo k úpravám designu, který je nyní jednodušší a více modulární. Elektrický výkon bloku zůstává stejný – 1670 MW.
V souladu s vizí prezidenta Emmanuela Macrona plánuje EDF výstavbu šesti bloků s reaktory EPR2. Umístěny budou po dvou v lokalitách Penly, Gravelines (mezi městy Dunkerque a Calais na severu) a zatím neurčené lokalitě na jihovýchodě země (v úvahu připadá Bugey u Lyonu nebo Tricastin poblíž Avignonu). Macron loni v únoru přislíbil výstavbu až 14 nových reaktorů do roku 2050, a také prodloužení životnosti těch starších.
Nekonečný příběh Flamanville 3
Francie začala stavět jaderné elektrárny později než jiné průmyslové velmoci, ale zato ve velkém stylu. Svou roli zde sehrály dvě ropné krize, které zvýšily zájem o energetickou soběstačnost a bezpečnost. Dnes fungujících 56 jaderných bloků tak vzniklo v poměrně krátkém období let 1972 až 1999. Poté již země narazila na problém s faktem, že jaderné energie měla k dispozici až příliš mnoho.
Po nějaké době padlo v květnu roku 2006 rozhodnutí o stavbě nového 1670megawattového reaktoru třetí generace v elektrárně Flamanville v Normandii. Ani po 15 letech od zahájení výstavby stále není blok Flamanville 3 hotový. Podle původních plánů měl nový zdroj stát 3,3 miliardy eur, poslední známý odhad hovoří o cifře 13,2 miliardy eur (315 miliard korun) a spuštění do provozu v prvním čtvrtletí 2024. Celé náklady nese investor, tedy koncern EDF.
David Tramba