Sobota, 8. května, 2021

Rektální testy pro školáky nebudou. Správa rezerv zveřejňuje nové výběrové řízení na 5,6 milionu kusů antigenních testů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Správa státních hmotných rezerv vypisuje nový tendr na nákup celkem 5 633 000 kusů testovacích sad na covid-19. Nabídku je přitom možné podat pouze při dodání celého množství. Původní specifikace obsahovala i rektální testy, které tam přidalo ministerstvo zdravotnictví. Předpokládaná hodnota zakázky převyšuje 180 milionů korun.

Celkem by stát kvůli testování do konce školního roku mohl nakoupit téměř 15 milionů kusů testovacích sad. Ministerstvo zdravotnictví vyřadilo z nákupní specifikace testů na covid-19 do škol sady pro rektální testování, které do nich původně zařadilo. Správa státních hmotných rezerv tak aktuálně zveřejňuje tendr na nákup prvních více než 5 milionů testovacích sad.

Ze specifikace ministerstva zdravotnictví vypadlo rektální testování, respektive testování ze stolice. Ministerstvo později kritéria na testování upřesnilo na testování z přední části nosu, přední části dutiny ústní a ze slin.

Na dodání celého množství testů budou mít dodavatelé jen pár dnů.

Specifikace poptávky na antigenní testy. Foto: Ekonomický deník

„Nabídky je možné podat pouze na dodání celého poptávaného množství. Nabídky, které nesplní uvedenou podmínku, budou posuzovány jako podané v rozporu se zadávacími podmínkami,“ uvádí se v popisu tendru.

Včera bylo v systému Správy státních hmotných rezerv zaregistrováno 32 uchazečů. Maximální cena za jeden test má být maximálně 32 korun.

Vláda pověřuje Správu státních hmotných rezerv centralizovaným nákupem shora uvedených sad antigenních testů na přítomnost onemocnění covid-19 pro potřeby preventivního plošného testování podle požadavků ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy s tím, že na období do konce května 2021 jde o pořízení dílčího plnění ve výši 5 633 000 kusů sad antigenních testů a další dílčí plnění podle požadavku uvedeného v bodě IV/2 tohoto usnesení; pořízení antigenních testů bude hrazeno z rozpočtových prostředků ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy,“ stojí v usnesení vlády z 6. dubna.

Vláda minulé úterý schválila pořízení potřebného počtu sad antigenních testů na přítomnost onemocnění covid-19 určených pro samotestování v celkovém cílovém objemu nejvýše 14,4 milionu kusů sad. Ty mají pokrýt období do konce školního roku 2020/2021 tak, aby bylo možné provádění preventivního plošného testování dětí, žáků a studentů mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol a zaměstnanců škol a školských zařízení v souvislosti se stávajícím nouzovým stavem.

Jan Hrbáček, Lucie Přinesdomová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter