Bývalý voják, někdejší příslušník prostějovských speciálních sil, Jaroslav Compeľ se stal bezpečnostním ředitelem Českého vysokého učení technického (ČVUT). Stalo se tak poté, co z tohoto postu odešel koncem roku bývalý vysoce postavený policista z Útvaru po odhalování organizovaného zločinu Hynek Vlas. Compeľ je letitým parťákem náčelníka Generálního štábu Armády ČR Karla Řehky, který se podle informací z ministerstva obrany přátelí s rektorem ČVUT Vojtěchem Petráčkem. Okolnosti nástupu Compeľa vysoká škola tají. Rozhodnutí o jmenování nového bezpečnostního ředitele překvapilo řadu zaměstnanců vysokého učení.

Někdejší spojař armádních speciálů z Prostějova Jaroslav Compeľ pracoval před jmenováním Karla Řehky náčelníkem Generálního štábu jako jeho tajemník ředitele na Národním úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Zůstal tam i po jeho odchodu jako tajemník Řehkova nástupce Lukáše Kintra. Compeľ je uváděn s titulem bakalář, na webu Univerzity Palackého v Olomouci je k dohledání jeho diplomová práce na téma Možnosti vzdělávání dospělých v oblasti kyberbezpečnosti v České republice ve studijním programu andragogika. Ekonomický deník podotýká, že obor andragogika je vyhledáván řadou příslušníků českých bezpečnostních složek, protože studium jiných oborů by pro ně bylo výrazně zatěžující.

Od listopadu 2019 byl Jaroslav Compeľ veden jako živnostník. V předmětu podnikání měl napsáno: zprostředkování obchodu a služeb, velkoobchod a maloobchod, poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály, poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků, příprava a vypracování technických návrhů, grafické a kresličské práce, reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení a mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti. Živnost 30. prosince přerušil.

Hynek Vlas pak Ekonomickému deníku potvrdil, že na postu bezpečnostního ředitele ČVUT skončil koncem roku na vlastní žádost. Na ČVUT podle webu školy zůstává jako zaměstnanec odboru bezpečnosti.

Mohlo by vás zajímat

Jak probíhal výběr nového bezpečnostního ředitele ČVUT ze zcela nepochopitelných důvodů tají. Ekonomický deník poslal na školu tyto otázky.

Otázky Ekonomického deníku na vedené ČVUT. Strohá odpověď přišla až za týden a po třech urgencích. Foto: Jan Hrbáček

„Jako zaměstnavatel nemůžeme odpovídat na osobní dotazy týkají se našich zaměstnanců, včetně jejich vzdělání či praxe, a to z hlediska GDPR. Obzvláště to pak platí právě u bezpečnostních pracovníků. Náplň práce bezpečnostního odboru je stanovena dle standardních HR požadavků,“ zareagovala vedoucí Odbor PR a marketingu Ilona Chalupská až po třech urgencích. Otázku pohledně projektů mluvčí ignorovala zcela.

Jaroslav Compeľ (vlevo) s kolegy z NÚKIB na předání ceny Český zavináč. Foto: NÚKIB

Protože ČVUT okolnosti jmenování nového bezpečnostního ředitele tají, Ekonomický deník pátral dále. A získal zápis z 20. řádného zasedání Akademického senátu ČVUT konaného dne 30. října 2024. V něm škola přiznává, že měla se zabezpečením IT problém.

„V oblasti kyberbezpečnosti jsme se dostali do oblasti, která spadá pod složitější verzi kybernetického zákona, který na nás dopadne. Situace je taková, že je potřeba učinit nápravné kroky po tom, co nás navštívil NÚKIB,“ uvedl rektor Vojtěch Petráček s tím, že tato oblast má obrovskou prioritu pro něj i vedení.

Velmi pravděpodobně lze v tomto roce očekávat zajímavé nákupy v oblasti IT.

„Účastnil se výboru pro kybernetickou bezpečnost, doufá, že od nich také dostane pomoc, aby se dalo příští rok správně rozpočtovat. Pro letošní rok jsme schopni se stávajícím rozpočtem realizovat některá opatření a během listopadu se bude mluvit o nastavení příštího roku, kde se ověřené potřebné plány projeví. Představil Bezpečnostního ředitele J. Compeľa. Je to odborník a požádal ho o exposé toho, co zjistil a jak se to bude směrovat. J. Compeľ – dlouhodobě působil v bezpečnostních sborech, působil ve vojenské diplomacii a pracoval v NÚKIBu. Po pár dnech působení se snaží nastoupit co nejvíc intenzivně. S komisí KIS (Komise pro informační systém – pozn. red.) seděli a prošli celý proces včetně auditu NÚKIBu. Stav kybernetické bezpečnosti si zasluhuje velkou pozornost. Budeme na tom intenzivně pracovat, stanovíme plán ve spolupráci s fakultami, aby všechny kritické body mohly být odstraněny co nejdříve. Bezpečnost vnímá velmi vážně, cílem je přinést úroveň bezpečnosti, kterou si ČVUT zaslouží,“ řekl rektor Akademickému senátu.

Jiří Vokřínek z Elektrotechnické fakulty pokračoval: „Komise se sešla včera s novým ředitelem. Probírala se témata jako NÚKIB, stav bezpečnosti, plán a aktivity na příští rok. Zápis dnes posílal. Tohle téma je extrémně citlivé a je to klíčová věc. Na komisi se shodli, že ČVUT je subjektem, který vyžaduje nejvyšší pozornost podle nařízení, které přijde příští rok a je potřeba to brát vážně a investovat do toho. Jsme v komisi znepokojeni, že investice v rozpočtu pořád nejsou, přepokládáme že tam budou v roce 2025. Podklady k jednání jsou na SharePointu ve složce jen pro AS (Akademický senát – pozn. red.) , většina věci kolem kybernetické bezpečnosti jsou ve vyhrazeném režimu, neměly by se dále šířit. Dostatek detailů je v materiálech, na komisi to můžeme diskutovat kdykoli znovu. KIS se těší, jak to bude postupovat a co se bude dít. Hodně diskutovali, že je potřeba, aby se zapojilo celé ČVUT a těší se, že akce budou pokračovat velmi brzy. ČVUT není v dobrém okamžiku, v lednu přijde nová legislativa a musíme dohnat mezery, které tam jsou.“

Rektor poté poděkoval Hynkovi Vlasovi za práci, kterou provedl. „Udělal velké množství práce a posunul nás o hodně dál, než jsme byli před ním. Doufá, že nový ředitel nás povede rychle dobrým směrem,“ dodal.

Karel Řehka má s rektorem ČVUT Vojtěchem Petráčkem nadstandardní vztahy, jak Ekonomickému deníku potvrdilo hned několik zdrojů.

Armáda České republiky s Českým vysokým učením technickým v Praze velmi úzce spolupracuje. Od roku 2018 společně pořádají diskusní fóra, kulaté stoly a workshopy. Na nich zástupci ČVUT seznamují příslušníky armády například s možnostmi využití kvantových technologií pro vojenské účely a s jinými důležitými tématy. Obě strany také v roce 2023 podepsaly Memorandum o spolupráci v oblasti rozvoje přelomových technologií pro potřeby Armády ČR.

Petráček je společně s generálem Řehkou je iniciátorem setkávání mezi bezpečnostní a akademickou komunitou.

„Historicky jsme měli v určitých segmentech buď s armádou nebo s resortními státními podniky jisté společné projekty. Ale myslím si, že abychom to rozběhli opravdu ve velkém, tak na to nastává čas teprve teď,“ řekl Vojtěch Petráček portálu CZ Defence. Na půdě fakult působí odborné týmy, které se zabývají například umělou inteligencí, robotikou, autonomními vozidly a dalšími projekty pro armádu. V současné době témat a úkolů k řešení pro ČVUT přibývá a bude tak potřeba hledat nové zájemce, dobrovolníky, kteří budou mít zájem se do projektů zapojit. „Chtěl bych je oslovit a sezvat je. Chtěl bych oslovit vedoucí prací, studenty, abychom se sešli a řekli si, jaké jsou nové věci, které se otevírají a co bychom měli začít realizovat,“ plánuje rektor ČVUT, který si pochvaluje i současnou úroveň strategické diskuse mezi Generálním štábem AČR a generálem Řehkou a akademickou obcí. „Myslím, že je to tady poprvé, co z generálního štábu zavál svěží vítr. Pan generál to myslím vzal za výborný konec. Pracovní skupina, kterou tam vytvořil, jejíž jsem součástí, myslím přináší spoustu pozitivních výsledků v tom, že o sobě víme. Víme, kdo co umí, kdo co potřebuje. Snažíme se dát dohromady okruhy toho, co je v armádě potřeba nového. A my se to pokoušíme zase z našeho úhlu pohledu naplnit,“ uvedl pro CZ Defence Petráček.

Vztahy obou manažerů budou opravdu velmi intenzivní, což dokazuje následující příklad.

„Zhruba před půl rokem měla na půdě ČVUT debatovat v nějaké diskusi ministryně obrany Jana Černochová, ale bránil tomu, že to není vhodné, že nechtějí dělat politiku. Pak si tam pozval prezidenta Petra Pavla,“ uvedl jeden ze zdrojů.

Ekonomický deník proto poslal na Generální štáb otázky, zda se Karel Řehka angažoval ve výběru nového bezpečnostního ředitele. Ale dopadlo to podobně jako na ČVUT.

„Náčelník generálního štábu AČR neřeší personální otázky ČVUT. Tedy prosím, obraťte se s vaším dotazem na ně,“ odtušila mluvčí Generálního štábu Magda Dvořáková.

Podle dalšího ze zdrojů škola žádá od ministerstva například peníze na kvantový počítač.

Bude tedy velmi zajímavé sledovat, jak bude v rozpočtu ČVUT navýšena tabulka kyberbezpečnosti.