Energetický regulační úřad na konci listopadu oznámí výši regulovaných plateb za dodávky elektrické energie. Jejich očekávaný vývoj lze vyčíst z již zveřejněného návrhu cenového rozhodnutí. Zatímco na přelomu minulého a tohoto roku došlo ke skokovému navýšení plateb, tentokrát není důvod k obavám. Domácnosti s vyšší spotřebou elektřiny výrazně ušetří.
Co se týká nejčastějšího tarifu D02, který mají zhruba tři pětiny domácností, platby za distribuci elektřiny vzrostou maximálně o 4 procenta. Tento nárůst se týká jižní části republiky, kterou pokrývá rozvodná síť EG.D. Růst plateb v síti ČEZ Distribuce dosáhne 2,4 procenta. V hlavním městě Praze dokonce platba za megawatthodinu distribuované energie nepatrně klesne.
Jistou nepříjemností bude nárůst stálé měsíční platby za připojení k síti. To se v případě nejčastější sazby D02 projeví navýšením ročních nákladů na elektřinu až o 360 korun (v případě mimopražských domácností s jističem 3×20 A). Také zde platí, že růst plateb bude v Praze nižší než ve zbytku republiky.
Nevídané: pokles až o 53 procent!
V případě sazby D26, kterou používají často domácnosti s elektrickým ohřevem vody, domácnosti potěší zhruba 10procentní snížení plateb za distribuci ve vysokém tarifu a hlavně více než 50procentní (!) snížení platby v nízkém tarifu – například v síti ČEZ Distribuce z 438 Kč/MWh na 206 Kč/MWh. Tato úspora bude zčásti kompenzována navýšením stálého měsíčního poplatku, které vychází na zhruba 600 korun za rok.
Podobný vývoj nastane také u sazby D57, která je určena pro domácnosti s tepelným čerpadlem nebo s jiným typem elektrického vytápění. Také zde se lidé dočkají více než 50procentního snížení plateb v nízkém tarifu, který zde platí po dobu 20 hodin denně. Ve vysokém tarifu se promítne 30procentní snížení sazby. Například v síti ČEZ Distribuce vysoký tarif klesne z 648,62 koruny na 455,47 koruny/MWh a nízký tarif z 438 na 206 korun/MWh (všechny ceny jsou zde uvedeny bez DPH).
To jsou po cenovém šoku z konce loňského roku docela příjemná zjištění. Pro připomenutí: Od letošního ledna regulovaná část ceny elektřiny pro domácnosti podražila oproti roku 2023 o 66 procent. Za tak vysokým nárůstem stálo hlavně ukončení státních dotací na omezení dopadu energetické krize. Lidé a firmy tak od ledna začaly znovu platit příspěvek na podporované zdroje energie ve výši 495 korun/MWh.
Vypadá to dobře. Aspoň prozatím
Výslednou cenu elektřiny určuje z více než 50 procent tržní složka – tedy platby za odebranou elektřinu a stálé měsíční poplatky zvolenému dodavateli energie. Dodavatelé po celý letošní rok zlevňovali, někteří i opakovaně. Domácnosti, podnikatelé i firmy se tak mohou těšit, že v příštím roce za elektřinu zaplatí méně.
Trochu složitější je situace v případě zemního plynu, kde sice dodavatelé také zlevňují, avšak regulované platby od ledna vzrostou. Z návrhu cenového rozhodnutí ERÚ vyplývá, že síťové platby v případě domácností vzrostou až o 15 procent, což se týká území Prahy. V mimopražských lokalitách se růst pohybuje okolo osmi procent.
Ve všech případech nicméně platí, že se jedná o návrhy cenových rozhodnutí a výsledná čísla, která energetický regulátor oznámí na přelomu listopadu a prosince, se mohou mírně lišit oběma směry. Podle jednoho zdroje Ekonomického deníku lobbují někteří provozovatelé sítí za vyšší tržby v příštím roce; pokud uspějí, regulované ceny pro velké i malé odběratele energií budou vyšší než v cenovém návrhu.
David Tramba