Společnost Meta nepodepíše nový Kodex postupů pro všeobecnou umělou inteligenci (GPAI). Argumentuje, že je právně nejednoznačný a přesahuje rámec zákona o umělé inteligenci.

Postoj Mety je odlišný od dalších významných hráčů v oboru vývoje umělé inteligence, jako jsou OpenAI, Anthropic a francouzská společnost Mistral AI.

Špatný směr?

Ředitel americké společnosti Meta (dříve Facebook) pro globální záležitosti Joel Kaplan napsal, že se Evropa v oblasti regulace AI ubírá špatným směrem. „Kodex přináší řadu právních nejistot pro vývojáře modelů, stejně jako opatření, která daleko přesahují rámec zákona o AI,“ uvedl.

Přináší evropský směr nejistoty pro vývojáře? Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Postoj společnosti Meta ale není ojedinělý. Na začátku července podepsalo více než 40 evropských společností, včetně ASML a Airbus, otevřený dopis. Vyzvali v něm Komisi, aby „zastavila hodiny“ při implementaci zákona o AI. Varují, že by nadměrná regulace mohla brzdit inovace a oslabit schopnost Evropy konkurovat Číně a Spojeným státům.

Komise: Kodex je dobrovolný

Evropská komise sdělila EU Perspectives, že ačkoli kodex správné praxe není povinný, představuje důležitý základ pro odpovědný rozvoj AI. „Pokud se poskytovatel rozhodne kodex správné praxe nepodepsat, bude muset prokázat jiné způsoby dodržování předpisů,“ zdůraznil mluvčí Komise Thomas Reigner. Dodal, že všechny firmy budou muset od 2. srpna 2025 dodržovat zákon o AI.

Komise varovala, že firmy, které se rozhodnou kodex nepodepsat, mohou čelit přísnější kontrole: „Společnosti, které se rozhodnou dodržovat předpisy jinými prostředky, mohou být vystaveny přísnější regulační kontrole ze strany úřadu pro AI.“

Meta je zatím jedinou velkou společností zabývající se umělou inteligencí, která kodex veřejně odmítla. Zatímco jiné společnosti, jako OpenAI a Mistral, jej přijaly jako pozitivní krok směrem k transparentnosti a odpovědnosti, Meta tvrdí, že dokument zavádí „přílišné zásahy“ a „brzdí vývoj a nasazení pokročilých modelů umělé inteligence v Evropě“.

Mohlo by vás zajímat

Co bude dál

Konečná verze kodexu byla po dlouhém procesu přípravy zveřejněna Evropskou komisí 10. července. Společnosti, které již mají modely GPAI na trhu, musí kodex podepsat do 2. srpna, pokud chtějí využívat status „předpokládané shody“, který kodex poskytuje podle zákona o AI.

Rozhodnutí společnosti Meta nepodepsat unijní kodex EU vyvolává otázky ohledně vymáhání standardů v sektoru vývoje umělé inteligence. Komise dala najevo, že bude pozorně sledovat, jak se společnosti rozhodnou prokázat soulad s povinnostmi, které ukládá zákon pro vývojáře GPAI.