INZERCE

Šéf hnutí Přísaha a někdejší náčelník Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Róbert Šlachta. Foto: Přísaha

Regionální politik sebral Šlachtovi „jeho“ Přísahu. Jeho fanoušci se do něj na sociální síti nevybíravě opřeli

Tohle asi expolicista a budoucí politik Robert Šlachta nečekal. Když se chystal zaregistrovat své hnutí Přísaha, zjistil, že toto jméno je již zřejmě obsazeno. Předběhl ho Jan Vondrouš, předseda strany VIZE – Národní socialisté, který si podal na ministerstvu vnitra návrh na registraci hnutí Přísaha před Šlachtou. Šlachtovi fanoušci se do Vondrouše tvrdě pustili na sociální síti. „Tak už se o moji osobu otřel Robert Šlachta přímo policejním způsobem. Začínám mít pocit žádosti o ochranku, když sleduji, kam se to vyvíjí,“ napsal Vondrouš na Facebooku. A v komentářích pod příspěvkem se rozpoutalo peklo.

„Dneska vám musím říct něco extrémně důležitého. Věc, která se týká našeho hnutí Přísaha,“ začal bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a šéf vznikajícího ambiciózního politického hnutí Přísaha Robert Šlachta svůj příspěvek na Facebooku.

„V lednu jsme vyhlásili petici pro vznik hnutí Přísaha a začali jsme sbírat podpisy po celé naší zemi. Nasbírali jsme neuvěřitelných takřka 20 tisíc podpisů od vás všech.
Pak se stalo něco naprosto šíleného. Přišel nějaký pan Bc. Jan Vondrouš, předseda strany VIZE – Národní socialisté a podal na Ministerstvu vnitra registraci hnutí Přísaha. Chtěl tak zabránit vzniku našeho občanského hnutí! Zaregistroval si hnutí s naším názvem Přísaha pár dnů před tím, než jsme došli na ministerstvo s našimi podpisy,“ pokračuje Šlachta.
„Pominu to, že si nějaký předseda jiné strany může zakládat další hnutí nebo stranu.
Museli jsme jednat. Protože kdyby šel s názvem Přísaha do voleb a my bychom šli s naším názvem „Přísaha, občanské hnutí“ jak jsme chtěli a měli na petici, tak by to bylo pro voliče naprosto zmatečné a nikdo by nevěděl, která je ta naše pravá Přísaha. Tak jsme po poradě s našimi právníky požádali o registraci hnutí s názvem Přísaha – občanské hnutí Roberta Šlachty. Což byl podle našich právníků korektní postup na základě petice, kterou jsme již měli. Ministerstvo vnitra však má jiný právní názor,“ stýská si expolicista na sociální síti.
A tak začali „přísaháři“ problém rychle řešit, co s tím. Měli dvě možnosti. Buď zůstat u našeho původního názvu. Jenže, že by existovaly dvě Přísahy, nebo udělat petici novou, s názvem Přísaha – občanské hnutí Roberta Šlachty, což by mohlo mást voliče.
„Rozhodnul jsem, že pojedeme druhou cestou. Odmítnul jsem se zcela vzdát názvu Přísaha, víte, že to slovo má pro mě silně zavazující význam k vám všem. V pondělí jsme rozhodli, že posbíráme nových 1000 podpisů, což je minimální počet na zaregistrování hnutí. Oslovili jsme lokální koordinátory a pustili se znovu do sbíraní. Všechno to vzniklo kvůli snaze pana Vondrouše znemožnit vznik hnutí Přísaha. Pokusil se nás svým dopisem dokonce vydírat. Chtěl s námi jednat o nějakých podmínkách, za kterých by svou registraci stáhnul. Na žádné takové jednání nebudu přistupovat,“ zdůraznil Šlachta.
Lidé z té pravé Přísahy prý podle něj za 24 hodin sesbírali 3 178 podpisů. Cesta k nové registraci na ministerstvu vnitra je tedy otevřená.

Zmetek, křivák, hovado, debil

Jenže přetahovaná o název Přísaha se překlopila i do jiné roviny. Do roviny zášti a nenávisti. Jan Vondrouš zveřejnil na Facebooku příspěvek, ve kterém konstatoval: „Tak už se o moji osobu otřel Robert Šlachta přímo policejním způsobem… Začínám mít pocit žádosti o ochranku, když sleduji kam se to vyvíjí. Joseph Goebbels by měl radost.“
Záhy se pod Vondroušovým příspěvkem rozjela stěží uvěřitelná diskuse od fanoušků Roberta Šlachty. Ekonomický deník vybírá některé z příspěvků. „Zaregistroval jste hnutí Přísaha jak Šlachta psal… Nebo nezaregistroval??!,“ táže se Vondrouše Martina Císařová. „Paní máte nějaký elementární rozum? Tak přestaňte šířit nesmysly otevřete si stránky https://aplikace.mvcr.cz/seznam-politickych-stran/ a zadejte si tam přísahu v jakémkoliv chcete formátu. To co dělá pan Šlachta je manipulativní lež s veřejností,“ odpověděl jí Vondrouš. „Pane, proč jste tak agresivní? Já nic nešířim.. Slušně jsem jako Váš zaměstnavatel vznesla dotaz… Naučte se slušně a diplomaticky chovat i s námi dole,“ odvětila Císařová. pane zaměstnanče. A pokračovala: „Čekáme na Vaši obhajobu a Vaše vyjádření… Kam jste nám zmizel?“ Další diskutující pak ve vlákně použil slovo podraz.
V jiném vlákně už Šlachtovi příznivci výrazně přitvrdili. „Zmetek jsi… …Tak se to potvrdilo, jste zmetek a ještě vyděrač… …Šlachta by si o vás otřel leda tak boty… …Ano jeho jednání je na Plegomazin!!! (Plegomazin je lék užívaný při psychózách – pozn. red.) …Docela extrémní drzost přirovnávat p. R.Šlachtu k nacistickému válečnému zločinci J.G. tím jen poukazujete na svoji (ne)úroveň bojovat čestně… …Chudáku… …Vondrouši, jsi zmetek a křivák… …Vy musíte být strašný debil… …Ubohé hovado!… …krysa… Vy jste ukňouranej ulhanej připodělanej Bohouš z Bratrstva kočičí pracky …. Už ten hnůj s Vámi je potřeba pořádně vykydat… …to je ulhaný prase… Už aby se odvalil od koryta… …učím mé děti aby bojovali proti lidem jako jsi ty!.. …Tvl Ty jsi normální lidský odpad…degenerát… …Žádná ochranka ti nepomůže….co jsi zasel, to sklidíš.“
Výřez z diskuse na facebookovém profilu Jana Vondrouše. Foto Jan Hrbáček

Co tedy Vondrouše vedlo k podání návrhu na založení hnutí Přísaha? Vysvětlil to v tiskovém prohlášení: „1) Obava, že společnosti je předkládána nějaká fikce, že se tady děje nějaká blamáž, která nemá reálné podklady, neboť ani podpisové archy neodpovídají touze založení politické strany. Otázkou je proč pan Šlachta sbírá 15 000 podpisů, proč v době, kdy jsme ve stavu nouze díky COVIdu, nutí podepisovat lidi petici, když stačí pouho pouhých tisíc podpisů? Nebo je to skutečně snaha v rámci kampaně co nejvíce peněz protočit do reklamy ještě před tím, než ono hnutí založí? Pak to je ale nečestné a podlé. 2) Netransparentnost účetnictví a hlavně nespravedlnost vůči všem ostatním politickým stranám a hnutím, kterým hrozí vysoké pokuty, které Úřad rád rozdává. To prostě není fér hrát si dva měsíce na zakládání politického hnutí a přitom utrácet miliony za volební kampaň. 3) Snaha objektivně zjistit pravdu a otevřít oči veřejnosti.“

Jan Hrbáček