Sedm milionů. Asi tolik lidí zmizí podle odhadů Evropské komise do roku 2030 z evropského pracovního trhu vlivem demografických změn. Tím se jen prohloubí již stávající krize, kterou zažívají některé obory — podle Komise jich je 42, v nichž firmy nejsou schopné nalézt vhodné zaměstnance. Na evropské úrovni proto vzniká návrh, který by pomohl přitáhnout do Evropy kvalifikované pracovníky ze třetích zemí, a přiřadit je k vhodným zaměstnavatelům. Unie si od nového „rezervoáru talentů“ slibuje pomoc byznysu, ale také menší motivaci k tomu, aby se lidé do Evropy vydávali nelegálně, a tedy nebezpečnou cestou a mimo dohled úřadů. Podle Komise by měla být účast pro členské státy dobrovolná, nástroj nemá ani nijak upravit pravidla migrační politiky jednotlivých zemí.

Evropská komise takzvaný rezervoár talentů EU navrhla již na konci roku 2023. Konkrétně by mělo jít o IT platformu, která by usnadnila nábor uchazečů o zaměstnání ze zemí mimo EU do profesí, které čelí nedostatku pracovních sil. Zaměstnavatelům by umožnil vybrat si dovednosti a schopnosti, které potřebují. Platforma by je propojila s vhodnými uchazeči, tedy lidmi, kteří dané dovednosti mají a přejí si se legálně přistěhovat do Evropy za prací.

„Platforma bude rovněž informovat o přijímacích řízeních a migračních postupech v členských státech EU. Zahrne i jasné záruky pro zajištění spravedlivého průběhu náboru a spravedlivých pracovních podmínek,“ uvedla Komise.

Kromě toho by měl nástroj podpořit také takzvaná talentová partnerství. Tedy individuální dohody se třetími zeměmi. Uchazeči, kteří by si v jejím rámci prošli školením, by obdrželi certifikát talentového partnerství, který by doložil kvalifikaci a který by si mohli zobrazit zúčastnění zaměstnavatelé.

Mohlo by vás zajímat

Členské státy chtějí dobrovolný vstup do systému, Parlament ne

Rada EU složená ze zástupců vlád členských států přijala svou pozici k legislativě loni v létě. V té podtrhuje, že musí platit, že výběr na pracovní pozici prostřednictvím platformy nezaručuje, že zapojený členský stát vydá pracovní povolení, vízum nebo povolení k pobytu.

Především ale podporuje původní záměr Komise, tedy že účast musí být pro členské státy dobrovolná. Zúčastnit by se tak mohli jen zaměstnavatelé ze zemí, které se zapojí. To by státy musely oznámit Evropské komisi s alespoň devítiměsícčním předstihem. Kromě toho národní státy navrhují možnost pro zemi z nástroje vystoupit — a to půl roku předem. Chtějí také, aby si vlády mohly samy určit, kdo do databáze typově získá přístup. Tedy zda to budou firmy, pracovní agentury, vládní instituce či více z těchto hráčů.

Právě otázka dobrovolnosti pro členské státy by se přitom mohla stát do budoucna předmětem neshod mezi Radou a Evropským parlamentem. Ten nyní svou pozici teprve tvoří ve výborech. Zpravodajka návrhu, švédská europoslankyně Abir Al-Sahlani z liberální frakce Obnova Evropy, však prosazuje, aby byla účast pro národní státy povinná. I v její verzi by však účast neznamenala, že státy musí daným zaměstnancům skutečně poskytnout vízum.

„Nedostatečně podporujeme podniky, nejsme unií, která by byla atraktivním pracovištěm, nejsme unií, která podporuje neustálý rozvoj konkurencschopnosti,“ řekla o současné situaci v EU na nedávném jednání výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci, který má legislativu na starost. „Návrh má kapacitu posílit Evropskou unii, vytvořit příležitosti, které budou odrazovat od nebezepčných migračních cest a přitom budou respektovat národní migrační politiky,“ doplnila.

Právě o tom, že přístupnější legální a současně kontrolovaná migrace pro lidi, na které v Evropě čeká práce, má potenciál snížit migraci nelegální, mluví i její kolegové. „Je to nejlepší možnost, jak bojovat proti ilegální migraci,“ řekl Javier Moreno Sánchez z frakce evropských socialistů. Ten současně navrhuje, aby se do databáze mohli přihlásit i ti lidé ze třetích zemí, kteří se v Evropě již nachází. „Aby se podpořila mobilita a zvýšila přidaná hodnota,“ dodal.

Kritičtí jsou naopak zástupci frakcí Evropských konzervativců a reformistů či Patrioti pro Evropu. Třeba rakušanka Petra Steger z druhé jmenované skupiny označila návrh za „skrytý nástroj na podporu migrace v Evropě“. „Měli bychom podporovat naše mladé, naše talenty,“ řekla.

Český byznys: Myšlenku podporujeme

Český Svaz průmyslu a obchodu se k inicitativě staví pozitivně. Evropští zaměstnavatelé po něčem takovém podle něj volali již dlouhou dobu. „Nedostatek pracovních sil a dovedností působí jako překážka hospodářského růstu, která brání rozvoji podnikání a stále častěji i jejich každodennímu provozu. Vyvíjejí další tlak na trhy práce, protože rostoucí počet společností závisí na zmenšujícím se počtu pracovníků, což vede k tvrdé konkurenci o talenty, což přispívá k vyšším nákladům na pracovní sílu. Nejhůře jsou na tom malé a střední podniky, z nich 65 procent má existenční problém se získání kvalifikovaných pracovníků,“ upozornila Vladimíra Drbalová, poradkyně Svazu pro mezinárodní a evropské sociální záležitosti.

Debata mezi členskámi státy podle ní není jednoduchá. Právě to, že se státy shodly na dobrovolnosti, však přijetí společné pozice usnadnilo. „Rezervoár je koncipován tak, aby doplňoval stávající vnitrostátní iniciativy, a to i prostřednictvím interoperability se stávajícími vnitrostátními náborovými platformami,“ upozornila. Důležité podle ní bude, aby podniky mohly na platformu flexibilně vstupovat a vystupovat a aby se připojilo co nejvíce členských států. „S iniciativou je ovšem spojen další nezbytný krok a to uznávání kvalifikací příslušníků třetích zemí,“ míní.

Také její kolegyně Blanka Šefránková, ředitelka zaměstnavatelské sekce Svazu, míní, že rezervoár by byl pro firmy pozitivní. „Mohl by pomoci získat více informací o uchazečích, kteří se hlásí na danou pracovní pozici. Tento projekt bude mít stanovené ‚parametry‘, které zájemce o práci musí splňovat. Na základě splnění daných podmínek (znalost jazyka, kvalifikace, praxe v oboru, vzdělání aj.) by měl získat určité výhody, například delší platnost pobytového oprávnění, rychlejší získání pobytového oprávnění a budoucímu zaměstnavateli usnadní výběr vhodného kandidáta,“ popsala.

V zapojení vidí potenciál zjednodušení výběru vhodných kandidátů. „Obě strany – zaměstnavatel i uchazeč budou registrovaní a mohlo by tím dojít ke snížení nekalých praktik ‚pseudoagentur‘. Svaz průmyslu podporuje legální zaměstnávání všech cizinců ze třetích zemí a toto by mohl být další nástroj, jak snížit bující nelegální zaměstnávání,“ dodala.