Zhruba šest miliard korun. Tolik zaplatí každým rokem společnost ČEPS svým dodavatelům za poskytování podpůrných a systémových služeb. Tyto služby, mezi něž patří vyrovnávání výkonu a frekvence v síti či udržování výkonových záloh s rychlým startem, zatím poskytují hlavně majitelé uhelných a plynových elektráren či tepláren. Část trhu jim nyní mohou převzít velkokapacitní bateriová úložiště.
Společnosti ČEZ a ČEPS již vyzkoušely zapojení velkokapacitního bateriového systému v areálu elektrárny Tušimice do automatické regulace frekvence v síti. Baterie v Tušimicích o výkonu 4 megawatty a kapacitě 2,8 megawatthodiny v testovacím režimu fungovala tak,že při poklesu frekvence sítě pod 50 Hz se vybíjela, naopak při frekvenci vyšší než 50 Hz se nabíjela. Reakce na změny frekvence byla velmi rychlá, trvala pouhých 40 milisekund.
Výsledky jsou tedy veskrze pozitivní: bateriový systém v kombinaci s elektrárenským blokem je schopen spolehlivě automaticky regulovat frekvenci napětí při spolehlivosti nad 95 procent. „Nic ale nekončí, jedeme dál a vyzkoušíme, jak baterie obstojí například v testu rezervního módu a dalších rozvojových funkcí. Po standardní certifikaci baterie pro poskytování služeb výkonové rovnováhy předpokládáme od 1. července přechod do komerčního provozu,“ uvedl Tomáš Pleskač, člen představenstva a ředitel divize nová energetika a distribuce ČEZ.
Pozitivní výsledek otevírá cestu k využití velkých bateriových úložišť při stabilizaci elektrizační soustavy. „Výsledky testování ČEPS využil při úpravě Pravidel provozování přenosové soustavy, tzv. Kodexu Přenosové soustavy, které vstoupily v platnost 1. ledna 2021 a které rozšiřují portfolio dodavatelů služeb výkonové rovnováhy,“ dodává místopředseda představenstva ČEPS Svatopluk Vnouček.
Mohlo by vás zajímat
Trh podpůrných služeb zatím ovládají uhelné elektrárny a teplárny
Poskytování podpůrných a systémových služeb dosud bylo doménou uhelných či plynových elektráren a tepláren. Ukazuje to i zastoupení dodavatelů zmíněných služeb, jak je uvádí ČEPS na svém webu. Jména dodavatelů a jejich podíly se v čase příliš nemění; zmínit lze postupné snižování podílu Sokolovské uhelné. Hlavní změny na trhu tak přináší předprodej elektráren. Konkrétně skupina Sev.en Energy výrazně posiluje, díky akvizici Elektrárny Počerady a Teplárny Kladno letos získá 25 procent trhu s podpůrnými službami. Prvenství si udrží ČEZ s více než 29 procenty.
ČEPS se na počátku roku 2018 rozhodl otevřít trh pro majitele velkokapacitních baterií – avšak jen pro některé z nich. Podle tehdy zveřejněných pravidel musely být baterie funkčně propojeny s provozem větší uhelné nebo plynové elektrárny, případně teplárny. Rozhodnutí se stalo terčem kritiky z řad dalších zájemců o provozování velkých baterií. ČEPS v srpnu loňského roku oznámil, že se chystá pravidla změnit, šanci dá všem provozovatelům těchto zařízení. Tato změna vstoupila v platnost od počátku letošního roku.
David Tramba