Americké burzovní indexy vykázaly ve čtvrtek největší jednodenní ztrátu od roku 2020. Stalo se tak krátce poté, co prezident Donald Trump oznámil rozsáhlá cla a vystavil svět riziku globální obchodní války. Akciový index S&P 500 klesl o 4,84 procenta na 5396,5 bodu, užší index Dow Jones Industrial Average spadl o 3,98 procenta. Technologický index Nasdaq Composite se propadl dokonce o 5,97 procenta, uvedla byznysově zpravodajská televize CNBC na svém webu.

Černý čtvrtek poslal index S&P 500 na nejnižší úroveň od doby před Trumpovým vítězstvím ve volbách v listopadu loňského roku. Hlavní index burzy v New Yorku je nyní o 12 procent pod svým rekordem, kterého dosáhl v únoru. Hlavní viník celé situace si však žádné velké problémy nepřipouští. „Trh poroste. Akcie porostou. Země poroste. A zbytek světa chce vidět, zda existuje nějaký způsob, jak se dohodnout,“ řekl Trump k pádu akcií.

Masivní pokles zachvátil většinu nejznámějších akcií, vysoké ztráty vykázaly hlavně společnosti Five Below (téměř 28 procent), Gap (-20 %), Nike (-14 %) a Citigroup (-12 %). Oslabení akcií společností Apple, Bank of America, Boeing a Facebook/Meta se pohybovalo okolo 10 procent, Nvidia ztratila téměř 8 procent a automobilka Tesla odepsala 5,5 procenta ze své hodnoty.

Podle CNBC burzovní obchodníci doufali, že Trumpova cla budou používat 10procentní sazbu, nebo v nejhorším případě 20procentní sazbu jako strop. Sazby budou nakonec mnohem vyšší, než investoři očekávali. Například efektivní celní sazba pro Čínu bude nově činit 54 procent, když zohledníme nová a starší cla. Burzovní analytici považují za jisté, že Spojené státy spadnou do ekonomické recese, pokud budou dnes oznámené celní sazby zachovány.

Mohlo by vás zajímat

Jak jsme již informovali v ranních hodinách, americký prezident Donald Trump představil rozsáhlý balíček recipročních cel na zboží z celého světa. Pro Evropskou unii bude platit 20procentní clo. Například pro Vietnam to bude 46 procent, pro Švýcarsko 31 procent, pro Japonsko 24 procent, pro Jižní Koreu 25 procent, pro Indii 26 procent, pro Tchaj-wan 32 procent a pro Thajsko 36 procent. Británie, Brazílie a Singapur, které měly v loňském roce obchodní deficit s USA, dostaly základní desetiprocentní sazbu.

Základní clo deset procent pro všechny obchodní partnery vstoupí v platnost 5. dubna. Zvýšená cla pro většinu obchodních partnerů USA budou platit od 9. dubna. Nová cla se netýkají například zlatých slitků, farmaceutických výrobků, polovodičů, mědi, dřeva, energetických výrobků a nerostů, které se nenacházejí na území USA.