Chcete změnit dodavatele elektrické energie nebo zemního plynu? Dnes je zřejmě na nejhorší chvíle na podobné rozhodnutí. Ceny na burzách divoce rostou i klesají a hlavní dodavatelé jsou z této situace bezradní. ČEZ Prodej a E.ON Energie dokonce omezily prodej energií novým zákazníkům, dokud se situace neuklidní.
Zákazník, který má zájem o uzavření smlouvy, narazí na webu ČEZ Prodeje na následují oznámení: „Ceny energií jsou nyní na trhu mimořádně vysoké a v průběhu každého dne se skokově mění. Situaci intenzivně analyzujeme a proto přechod od jiného dodavatele krátkodobě nenabízíme těm odběratelům, kteří svého dodavatele stále mají.“
Velmi podobné oznámení se objevilo také na webu druhého největšího dodavatele elektřiny koncovým zákazníkům v Česku – společnosti E.ON Energie.
Jak upřesnil mluvčí ČEZ Roman Gazdík, nové smlouvy na elektřinu i plyn mohou uzavřít současní zákazníci, kterým končí fixace. Nebo zákazníci, kteří žádají o připojení nového odběrného místa nebo se stěhují. „Krátkodobě jsme ale pozastavili přijímání nových klientů, kteří svého dodavatele stále mají. Přechod k novému dodavateli pro ně není v tuto chvíli výhodný. Jakmile se situace uklidní, chceme nabídku obnovit,“ upřesnil Roman Gazdík.
ČEZ tak reaguje na vývoj na energetických burzách, které v posledních dnech připomínají blázinec. Konkrétně v pondělí 29. srpna cena základního ročního pásma 2023 na německé burze EEX nejprve vzrostla z 935 na 1050 eur za megawatthodinu, aby následně spadla na úroveň 700 eur/MWh. Rozdíl mezi denním maximem a minimem dosáhl 350 eur. Pro srovnání: ještě před dvěma lety se elektřina obchodovala za cenu okolo 50 eur/MWh a mezidenní změny kurzu bývaly minimálně v řádu jednotek eur.
Mohlo by vás zajímat
Také další velcí hráči na trhu s elektřinou a plynem omezují nabídky pro nové zákazníky. „Naše společnost stále zákazníky přijímá, museli jsme však vzhledem k obtížné situaci na energetickém trhu podstatě zúžit naši nabídku. Nenabízíme žádné produkty s fixovanou cenou, protože by to nebylo vůči zákazníkům v současném trendu fér,“ uvedl mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec a dodal, že nabídka je nyní omezena na produkty na dobu neurčitou.
Značné rozdíly vznikají v nabídce pro malé a velké zákazníky. „Pro domácnosti se nic nemění. Nadále nabízíme a uzavíráme smlouvy. V případě velkých zákazníků jsme v minulém týdnu zastavili nabídky. Dynamika vývoje cen je taková, že nám neumožňuje dávat zodpovědné nabídky. Toto aktuální opatření platí pro elektřinu i zemní plyn,“ vysvětluje mluvčí skupiny innogy Česká republika Martin Chalupský.
Omezenou nabídku služeb má také Pražská plynárenská. „U domácností je nabídka k dispozici v rámci rozšíření odběrů (další odběrné místo stávajícího zákazníka) a pro zákazníky, kteří k dodávce zemního plynu od Pražské plynárenské poptávají i elektřinu a opačně. V rámci prodeje velkým zákazníkům se soustředíme především na subjekty na našem domácím trhu v Praze, jako jsou městské části a městské organizace s predikovatelným odběrem a minimálním kreditním rizikem,“ odpověděl mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.
Do vážné situace se dostávají hlavně veřejní zadavatelé, kteří nakupují energie formou veřejné soutěže na kalendářní rok (případně několik let dopředu) a kterým v prosinci končí smlouva s dodavatelem. Nakoupenou elektřinu na příští rok nemají například některé kraje či fakultní nemocnice.
David Tramba