INZERCE

Zásahová jednotka německých celníků. Ilustrační snímek. Foto: Celní správa Německo

Razie v německých společnostech. Dodávaly firmy Rusku chemikálie použitelné pro výrobu yperitu nebo novičoku?

Vyšetřovatelé německých celníků před pár dny prohledali několik firem v severním a jižním Německu. Vyšetřují podezření, že manažeři těchto společností po léta vyváželi do Ruska vysoce toxické chemikálie bez příslušných povolení. Nepovolený vývoz naznačují dokumenty, které jsou součástí společné investigace NDR, Westdeutscher Rundfunk a Süddeutsche Zeitung.

V časných ranních hodinách dorazili celníci do dolnosaské obce Lilienthal severovýchodně od Brém. Společnost Riol Chemie GmbH, která zde sídlí, je středobodem vyšetřování státního zastupitelství ve Stade.

Státní zástupce má podezření, že v posledních třech a půl letech úředníci společnosti vyvezli do Ruska toxické látky a speciální laboratorní potřeby ve více než 30 případech, aniž by měli příslušná povolení. Státní zastupitelství potvrdilo NDR, WDR a Süddeutscher Zeitung (SZ), že byly provedeny prohlídky v celkem sedmi firmách a soukromých prostorách.

Podle informací NDR, WDR a SZ se vyšetřovatelé domnívají, že mezi dotyčnými látkami jsou chemické látky, které lze použít jako suroviny pro výrobu chemických a biologických bojových látek, jako je například yperit.

Ty byly údajně v malém množství vyvezeny především do společnosti Chimmed, ruského velkoobchodu s chemikáliemi a laboratorním vybavením se sídlem v Moskvě. Podle informací novinářské sítě OCCRP, která spolupracuje s NDR, WDR a SZ, dodával Chimmed v minulosti také speciální laboratoře ruské armády a ruské domácí zpravodajské služby FSB.

Chemikálie pro nervově paralytickou látku

Některé z těchto látek jsou údajně klasifikovány jako zboží dvojího užití, což znamená, že je lze použít jak pro civilní, tak pro vojenské účely. Kromě toho severoněmecká společnost údajně několikrát dodala do Ruska ochranné prostředky, které mohou být použity i pro výrobu biologických a chemických zbraní, a jejichž vývoz je proto rovněž omezen. Kromě toho zřejmě existuje podezření, že společnost Riol Chemie GmbH také mohla vyvézt chemickou látku, kterou lze použít k výrobě nervově paralytické látky Novičok.

Tomuto závěru zřejmě nasvědčují faktury nalezené při předchozí kontrole.

Novičok je vysoce účinná nervově paralytická látka, která se vyrábí od 70. let 20. století v rámci ruského programu chemických zbraní, který je dodnes utajován. Rusko existenci takového programu popírá.

Novičok se stal mezinárodně známým v březnu 2018, kdy byl v britském Salisbury otráven ruský exagent Sergej Skripal a jeho dcera, pravděpodobně dvěma agenty ruské vojenské rozvědky GRU.

Novičok byl údajně použit i při útoku jedem na ruského opozičního politika Alexeje Navalného v srpnu 2020.Již v průběhu útoku na Navalného se společnost Riol Chemie GmbH dostala do hledáčku západních zpravodajských služeb. USA po útoku uvalily sankce na ruské státní úředníky a zavedly vývozní omezení pro desítku společností. Na seznamu, který EU nepřijala, je uvedena také společnost Riol Chemie, u níž bylo zahájeno pátrání. Na seznamu byl také ruský chemický velkoobchod Khimmed, který Riol Chemie zřejmě dodával.

Krycí společnosti a složité sítě

Německé bezpečnostní složky již několik let zaznamenávají zvýšené úsilí Ruska o tajné získávání materiálů a základních surovin po celém světě, které lze využít i vojensky a které již nejsou kvůli západním sankcím snadno dostupné.

Patří mezi ně například pohonné systémy pro rakety, čipové technologie a chemické výrobky.

Zda se tak stalo i v případě společnosti Riol Chemie, je třeba nyní zjistit.

V polovině července odsoudil Vrchní zemský soud v Drážďanech německého podnikatele ke třem letům a třem měsícům vězení. Muž údajně v letech 2017 až 2020 v sedmi případech vyvezl do Ruska bez licence laboratorní vybavení v hodnotě přibližně jednoho milionu eur. A podle obžaloby tak činil nastrčené společnosti řízené ruskou tajnou službou.

Podle bezpečnostních expertů ruská armáda často hlásila potřebu určitého zboží. Ruské zpravodajské služby by pak byly pověřeny jejich obstaráním. Částečně se tak děje prostřednictvím složitých firemních sítí, nastrčených osob a krycích společností, ale také přímým oslovením a náborem vědců nebo podnikatelů. V bezpečnostních kruzích se hovoří o tom, že vzhledem k vyostřenému konfliktu s Ruskem a prodlouženým sankcím lze předpokládat, že se v budoucnu zvýší snahy o skryté ruské nákupy.

Skrytý vývoz

Riol Chemie GmbH se dostal do pozornosti německých celních orgánů při kontrole v loňském roce. Severoněmecká společnost byla již v minulosti vyšetřována kvůli údajnému porušení zákona o zahraničním obchodu a platbách.

Ihned poté, co se Riol Chemie a ostatní německé společnosti ocitly na sankčním seznamu USA, založili bývalí zaměstnanci další společnost, R.R. Rhein Reserve GmbH, se sídlem v Kostnici. Státní zastupitelství ve Stade vyšetřuje, zda tato společnost neměla sloužit k zakrytí dalšího nelegálního vývozu do Ruska.

Vyšetřovatelé mají podezření, že Riol Chemie mohla celním úřadům předstírat, že do Litvy posílá laboratorní vybavení, na které se vztahuje zákaz vývozu. Za tímto účelem prý společnost spolupracovala s logistickou společností v Brémách. Ve skutečnosti však bylo vybavení údajně určeno pro Rusko. V telefonických rozhovorech, které zachytil Úřad pro ochranu ústavy, prý zaměstnanci společnosti diskutovali o možnosti odpovídajícího maskování budoucího vývozu do Ruska. Odpovědné osoby společností Riol Chemie, R.R. Rhein Reserve ani ruského Chimmedu se na dotaz nechtěly k obviněním vyjádřit.

Německé společnosti a jejich majitelé mají částečně osobní vazby na Rusko a příslušné společnosti. Z analýzy údajů v ruském obchodním rejstříku vyplývá, že bývalý jednatel společnosti Riol Chemie GmbH byl dříve spolumajitelem dceřiné společnosti Khimmed, které byly údajně předmětné látky dodávány. Podle údajů byl také aktivní jednatel společnosti Riol Chemie GmbH dříve ředitelem téže dceřiné společnosti Khimmed.

Úřad pro ochranu ústavy (kontrarozvědka – pozn. red.) se domnívá, že německé společnosti jsou řízeny z Ruska.

Kromě obchodních prostor společností Riol Chemie a R.R. Rhein Reserve bylo prohledáno několik soukromých rezidencí, daňový úřad a sídlo logistické společnosti v Brémách.

Podle dosavadního šetření se hamburští celníci domnívají, že společnost Riol Chemie GmbH dodávala do Ruska poměrně malé množství chemikálií. Některé z nich prý měly jen po několika gramech nebo dokonce miligramech. Dotyčné látky mohly být vyvezeny i pro legální účely, například jako referenční množství pro analýzu potravin a vody.

Mirko Himmel, odborník na chemické a biologické zbraně z univerzity v Hamburku, však pro politický magazín NDR Panorama 3 upozornil, že i nejmenší množství nebezpečných látek může hrát důležitou roli ve zbrojních programech: „I v laboratoři, která vyrábí bojové chemické látky, potřebujete kontrolu kvality, analýzu, která vyžaduje referenční látky.“ Referenční látky však lze použít ke kontrole kvality vlastní produkce.

(nik)