INZERCE

V dohodě tří států jde především o dodávky vodíku, který má být přepravován ve směru Chorvatsko-Slovinsko-Rakousko. Ilustrační snímek. Foto: Gas Connect Austria

Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko budou pokračovat v úzké spolupráci v oblasti plynu. Řeší se především vodík

Provozovatelé plynárenských přepravních soustav Slovinska (Plinovodi), Rakouska (Gas Connect Austria) a Chorvatska (Plinacro) podepsali na sklonku roku memorandum o porozumění o pokračování spolupráce v oblasti rozvoje energetické infrastruktury v souladu s předpisy Evropské unie. Nařízení EU týkající se pokynů pro transevropskou energetickou infrastrukturu stanovují plány na opuštění projektů na fosilní paliva a podporu projektů nezbytných k dosažení výrazného snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 a klimatické neutrality do roku 2050.

Memorandum věnovalo „zvláštní pozornost“ infrastrukturním projektům propojujícím přenosové soustavy v přeshraničních bodech, jakož i harmonizaci a spolupráci při předkládání projektů společného zájmu.

Předseda představenstva společnosti Plinacro Ivica Arar uvedl, že chorvatský provozovatel plynárenské přepravní soustavy opět potvrzuje, že je „setrvačníkem“ v rozvoji projektů zaměřených na snižování emisí skleníkových plynů a že je jednou z předních společností, které aktivně přispívají k dosažení klimatické neutrality.

Jak Ivica Arar zdůraznil, signatáři se dohodli na hlavních pokynech pro dosažení řádného a koordinovaného předložení projektu společného zájmu prostřednictvím harmonizace hlavních informací a údajů o potenciálních zdrojích dodávek vodíku, který má být přepravován ve směru Chorvatsko-Slovinsko-Rakousko, a v souvislosti s očekávaným vývojem maximální technické kapacity přenosu vodíku a dodávkového tlaku s postupem času v jednotlivých propojovacích bodech provozovaných jednotlivými provozovateli.

Memorandum představilo společné stanovisko, že rozšíření a rozvoj potrubní infrastruktury pro přepravu vodíku mezi Chorvatskem, Slovinskem a Rakouskem je v závislosti na dostupnosti vodíku „ve společném zájmu“.

Memorandum rovněž vyjádřilo dohodu, že po předložení projektů „společného zájmu“ budou všechny strany informovány ohledně dalšího rozvoje infrastrukturních projektů, které mohou přepravovat vodík, a infrastrukturních projektů propojujících přenosové soustavy v přeshraničních bodech. Kromě toho si všechny strany budou také vyměňovat příslušné informace o pokroku v plánování a realizaci.

Memorandum rovněž konstatovalo „možnou interakci“ v předložených návrzích společností Plinovodi, Gas Connect Austria a Plinacro pro program EU Projekty společného zájmu a desetiletý plán rozvoje ENTSOG v přeshraničních bodech propojujících přenosové soustavy se záměrem „posoudit společný zájem a možnosti spolupráce“ na projektech propojujících jejich soustavy.

(nik)