Radnice v Orlové vyhlásila ve městě několik bezdoplatkových zón

Radnice v Orlové na Karvinsku vyhlásila ve městě několik bezdoplatkových zón. ČTK to dnes řekla místostarostka města Naděžda Kubalová (Volím Orlovou). V pěti městských lokalitách se to týká několika stovek bytů. Lidé, kteří se tam přistěhují, už nebudou mít nárok na získání doplatku na bydlení, ti, kteří už tam žijí, na něj nárok neztratí.

Bezdoplatkové zóny zavedla i řada dalších obcí a měst. Snaží se tak zamezit tzv. obchodu s chudobou, kdy na lidech, kteří dostávají doplatky na bydlení, parazitují spekulanti. Ustanovení zákona o pomoci v hmotné nouzi, které tuto pravomoc obcím a městům dává, má ale své kritiky a u Ústavního soudu ho napadlo 17 senátorů. Omezení doplatků podle kritiků situaci nepomůže řešit, nežádoucí sociální jevy může naopak prohloubit.

V Orlové se nové opatření týká ulic hlavně v částech Lutyně a Poruba a v centru města. Zahrnuje i několik problémových ubytoven. Důvodem byla podle místostarostky zhoršující se situace v těchto oblastech a narušování veřejného pořádku. „Lidé si často stěžují na hluk, objevují se tam drogy a dětské gangy,“ řekla.

Dodala, že současné opatření zahrnující několik stovek bytů ve vlastnictví soukromých subjektů či města považují zástupci radnice za dostatečné. „Situaci budeme v těchto zónách i mimo ně sledovat. Bude-li třeba, může se opatření rozšířit na další oblasti. Pokud se situace zklidní, můžeme je naopak i zrušit,“ uvedla.

Obdobné opatření letos přijali mimo jiné radní v nejlidnatějším ostravském obvodu Ostrava Jih, loni pak v Karviné.

-čtk-