Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek nařídil ruské armádě, aby zrušila plánovaný na útok na továrnu Azovstal. Ocelárny jsou poslední baštou ukrajinského odporu v Mariupolu. Ruský prezident podle agentury Reuters nadále hodlá pokračovat v blokádě areálu hutí.

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil zrušit útok na ocelárny Azovstal v Mariupolu, napsala dnes ruská agentura TASS.

V hutích se nacházejí zbývající ukrajinští obránci města.

Rusko zároveň podle Putinových slov garantuje ušetření životů ukrajinských vojáků, kteří opustí ocelárny Azovstal.

Ruský prezident nařídil útok na tento hutní komplex zrušit a místo toho pokračovat v jeho blokádě, napsala také agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat

Kyjev na prohlášení z Moskvy zatím podle dostupných informací nereagoval.

„Považuji navrhovaný útok na průmyslovou zónu za zbytečný,” řekl Putin ministrovi obrany Sergeji Šojgu.

Podle zprávy agentury Reuters své rozhodnutí zdůvodnil snahou ochránit životy ruských vojáků.

„Není třeba lézt do těchto katakomb a plazit se podzemím těchto průmyslových zařízení. Zablokujte tuto industriální oblast tak, aby nemohla proletět ani moucha,” prohlásil Putin.

Ruský prezident podle agentury Reuters taktéž konstatoval, že Rusko garantuje ušetření životů ukrajinských vojáků, kteří opustí ocelárny Azovstal, a slíbil, že s nimi bude zacházeno s respektem a raněným bude poskytnuta lékařská péče.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu prezidenta informoval, že v areálu rozsáhlého metalurgického komplexu se podle něj nachází více než 2 000 ukrajinských bojovníků.

Ukrajinské úřady v uplynulých dnech uvedly, že v Azovstalu jsou rovněž stovky civilistů, včetně žen, dětí a seniorů, kteří se tam schovali před ruským ostřelováním a bombardováním města.

Ocelárny a železárny Azovstal jsou považovány za poslední významnou oblast ukrajinského odporu ve strategicky důležitém Mariupolu.

Moskva několikrát vyzvala tamní obránce, aby složili zbraně, ti něco takového dosud odmítali.

Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková ještě před čtvrtečními prohlášeními z Moskvy uvedla, že ve středu vyjely z Mariupolu skrze humanitární koridor čtyři evakuační autobusy, a dodala, že snaha o evakuaci z města má dnes pokračovat.

Bezpečnostní situace je velmi složitá, připustila ale místopředsedkyně vlády.

Už ve středu oznámila, že humanitární koridor nefungoval tak, jak se plánovalo. Místo asi 6 000 osob se podařilo odvézt jen několik desítek.

V areálu Azovstalu s rozlohou 11 kilometrů čtverečních jsou výrobní haly, silnice, koleje. Azovstal je z jedné strany obklopený obydlenou aglomerací a na jihu přiléhá k Azovskému moři. Severní část areálu je ohraničena řekou Kalmius.

Tunely pod areálem, které zahrnují prostory pro pěší nebo pro vedení kabelů a potrubí, jsou podle tisku dlouhé 24 kilometrů.

Roční výrobní kapacity Azovstalu činí 5,7 milionu tun železa, 6,2 milionu tun oceli a 4,7 milionu tun válcovaných výrobků.

Dodává hlavně výrobky pro železnice, výrobu lodí a strojírenství.

Před válkou vyvážela společnost své výrobky do 70 zemí světa, k největším trhům patřily Turecko, Itálie, Británie i Rusko. Zaměstnávala téměř 11 000 lidí. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) činil v roce 2020 168 milionů dolarů oproti ztrátě 127 milionů dolarů v roce 2019.

Podnik byl kritizován ochránci přírody za znečišťování ovzduší, podle vlastních údajů se mu ale daří emise snižovat.

(nik, čtk)