Nejen ruský prezident, ale také předseda vlády Medvěděv, členové vlády a další zaměstnanci ruské administrativy budou od května pobírat o deset procent nižší platy. Souvisí to s úspornými opatřeními, ke kterým Rusko přinutily ekonomické sankce.
Ruská vláda připravuje nový zákon, kterým by snížila počet státních úředníků o pět až dvacet procent. Tato opatření jsou součástí vládního boje proti hospodářskému poklesu, který v letošním roce Rusko zasáhne. Již v polovině února Moskva ohlásila, že vloží 2,3 bilionu rublů do takzvaného protikrizového plánu, který má podpořit zpomalující hospodářství. Kreml má aktuálně tři hlavní potíže: ropu, sankce a sazby, konstatuje CNN.
Sankce mezinárodních společenství jsou reakcí za postup Moskvy na východě Ukrajiny a na Krymu. Jejich dopady už odřízly ruské společnosti od možnosti financování a přístupu k technologiím. Nejvíce byly zasaženy energetické podniky, které měly v plánu těžit arktickou ropu, nedostupnou bez využití technologií ze Západu. Ruský rozpočet na letošní rok byl sestaven s předpokladem ceny ropy sto dolarů za barel – aktuální ceny jsou ale až o polovinu nižší a jak poznamenává analytik Michal Putna, „rozpočet doslova krvácí.“
Prosincová měnová krize přinutila ruskou centrální banku prudce zvýšit úrokové sazby. Výsledkem byl omezený přístup firem k úvěrům a stagnace mezibankovního trhu. Ruské hospodářství aktuálně navíc svazují vysoké sazby. čímž se omezil přístup firmem k úvěrům a začal zamrzat mezibankovní trh.
Jakkoliv z úst ruských představitelů bývá slyšet, že si Rusko s ekonomickými sankcemi dokáže poradit, pravda je jiná. Ruské hospodářství v žádném případě není autarkní a je koneckonců pošetilé domnívat se, že při dnešním stavu propojení ekonomiky zejména s technologiemi by vůbec nějaká ekonomika, snad kromě té americké (ve smyslu USA) autarkní být mohla.
A – alespoň co se Ruska týče – mohlo by být ještě hůř. Britský premiér David Cameron totiž listu Wall Street Journal sdělil, že jeho země je připravena iniciovat i podpořit další kolo sankcí, ještě tužších než ty současné.
-of-